Ankara zakázala německým poslancům navštívit vlastní vojáky na turecké letecké základně

Ankara zakázala německým poslancům navštívit vlastní vojáky na turecké letecké základně

Ankara zakázala německým poslancům navštívit své vlastní vojáky na letecké základně používané pro koalici bojující proti islámskému státu, kde má Německo umístěno své vojenské síly a letouny. Berlín má podezření, že tento krok byl podnícen hněvem Turecka za schválení rezoluce o arménské genocidě.

Turecké úřady zrušily návštěvu německého státního tajemníka pro obranu Ralfa Brauksiepeho a dalších zákonodárců, kteří chtěli v červenci navštívit leteckou základnu Incirlik , informovala ve středu německá média.

„Turecké úřady v současné době neschválily tuto cestu,“ uvedl mluvčí německého ministerstva obrany. „Neexistuje žádné písemní vyjádření, které by tento krok vysvětlilo.“

Zatímco Ankara tvrdí, že nevěří, že by politici měli navštívit základnu, turecká vláda uvedla, že vojenské a technické delegace jsou k návštěvě vítáni.

Podle deníku Der Spiegel, ministerský úředník uvedl, že Turecko zablokovalo návštěvu kvůli rezoluce o arménské genocidě, která nedávno prošla Bundestagem.

V loňském roce, Německo souhlasilo, že vyšle na základnu pozorovací letouny a jiná letadla, aby pomohla koalici v boji proti teroristům islámskému státu. V současné době, Německo má na základně umístěno asi 250 vojáků, šest průzkumných letounů Tornado a tankovací letadlo.

Rozhodnutí Ankary přišlo jen několik dní poté, co mluvčí německého ministerstva obrany uvedl, že obě země dokončují přípravy k dohodě k výstavbě nových bytových a letadlových zařízení pro německé síly na turecké základně.

Napětí mezi Ankarou a Berlínem roste v posledních několika měsících kvůli řadě prohlášení. Začalo to v dubnu poté, co německý komik přečetl urážlivou báseň o prezidentovi Erdoganovi v živém vysílání. Německo také kritizovalo Ankaru za její zásah proti novinářům, akademikům a sdělovacím prostředkům a nutí Turecko, aby přehodnotilo své kontroverzní zákony.

Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě zhoršily poté, co Bundestag schválil rezoluci uznávající masové zabíjení Arménů páchané Tureckem v roce 1915 jako genocidu.

V návaznosti na hlasování o genocidě Arménů, Erdogan obvinil německé poslance z pokrytectví a uvedl, že Německo nemá právo vyjadřovat svůj názor v této otázce a mělo by nejdříve odčinit svůj holocaust. Uvedl také, že němečtí politici tureckého původu, kteří hlasovali ve prospěch usnesení, mají „zkaženou krev“ a měli by podstoupit krevní testy¨.

 

(RT/ svobodnenoviny.euTurecká letecká základna Incirlik Foto: Murad Sezer / Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*