Amnesty International: Turecká pohraniční stráž denně střílí syrské uprchlíky

Amnesty International: Turecká pohraniční stráž denně střílí syrské uprchlíky

Turecká pohraniční stráž běžně střílí na syrské uprchlíky, kteří uvízli na hranicích, informoval výzkumník z Amnesty International stanici RT, s tím, že počet zastřelených lidí nedávno vzrostl. Podle Andrewa Garnera, tyto případy zdaleka nejsou ojedinělé.

„Existuje mnoho zpráv o událostech na hranicích. Shromáždili jsme o tom informace již v roce 2014, když jsme obdrželi mnoho zpráv o zastřelených lidech, kteří se snažili překročit hranice,“ uvedl Gardner.

Gardner dodal, že současná situace ve válkou zmítané Sýrii vedla k prudkému nárůstu počtu případů, kdy jsou migranti napadeni tureckou pohraniční stráží.

„Teď získáváme informace prostřednictvím syrských lékařů, kteří nás informují o dvou nebo třech zastřelených migrantech denně, kteří se snaží překročit hranice,“ uvedl Gardner.

Výzkumník rovněž uvedl, že osud uprchlíků v Sýrii dohnal mnoho z nich do „rukou pašeráků“, nebo je přinutil pokusit se v noci překročit hranice. Podle Gardnera, turecké stráže střílí na uprchlíky na základě toho, co nazývají bezpečnostním opatřením.

„Turecká strany nám řekla, že nevědí kdo jsou tito lidé, a že by mohli klidně být členy ozbrojených skupin, nebo pašeráci,“ uvedl Gardner.

Gardner dodal, že jediný způsob, jak vyřešit problém migračního toku, by bylo zajistit legální přechody pro uprchlíky na hranicích s Tureckem a že by Ankara neměla být nucena sama odpovídat za uprchlíky. Ke zmírnění problému, výzkumník vyzval členy EU, aby přijaly větší kvóty pro migranty a doporučil, aby Rusko přijímalo více uprchlíků ze sousedních zemí.

V pondělí, Turecko a EU dosáhli „převratné“ dohody k vyřešení uprchlické krize v Evropě. Vedoucí představitelé EU se dohodli s Ankarou na navrhovaném plánu, deportovat nelegální migranty z Řecka do Turecka a současně přesídlit stejný počet syrských uprchlíků v EU. Na oplátku vedoucí představitelé EU slíbili Ankaře další 3 miliardy eur, a naznačili možnost dalších finančních prostředků, stejně jako se dá očekávat rychlé rozhodnutí o bezvízovém režimu.

Turecko posílilo svou bezpečnost hranic uprostřed tlaku ze strany USA po teroristických listopadových útocích v Paříži. USA vyzvaly Ankaru, aby uzavřela své hranice se Sýrií s cílem zastavit proud bojovníků, kteří se snaží spojit s teroristickými skupinami bojujícími v regionu.

Damašek obvinil Ankaru, že usnadňuje přeshraniční pohyb džihádistů, zatímco Moskva přímo obvinila rodinu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z podpory nelegálního obchodování s ropou s islámským státem, který zahrnuje pašování syrské a irácké ropy přes turecké hranice.

Turecko údajně hostí více než 2,5 miliónu syrských uprchlíků.

 

 

(RT/ svobodnenoviny.eu/ ilustrační obrázek Foto: Osman Orsal / Reuters)
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Amnesty International: Turecká pohraniční stráž denně střílí syrské uprchlíky

  • Hranice se nedají střežit bez toho, aby byly použity zbraně. Slovem nebo plotem se ti lidé zastavit nedají. Je třeba stejným způsobem střežit hranice EU s Tureckem místo toho, abychom Turecku platili výpalné. Vyšlo by to levněji a mělo by to efekt.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*