Americko-ruská koalice v Sýrii je možná, pokud Washington splní dvě podmínky

Americko-ruská koalice v Sýrii je možná, pokud Washington splní dvě podmínky

Zdá se, že vítězství Donalda Trumpa zmaří plány těch ve Spojených státech, kteří chtějí prohloubit mrtvý bod s Ruskem v Sýrii s některými, včetně bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří naznačují, že by Moskva a Washington mohli nyní spojit své síly v boji proti teroristickým skupinám ve válkou zničené zemi.

Francouzský politik minulý týden vyzval k vytvoření jednotné společné koalice k vyřešení syrské krize. „Dobrou zprávou je, že budeme schopni skoncovat s naprosto kontraproduktivní atmosférou studené války mezi Spojenými státy a Ruskem po vítězství Donalda Trumpa,“ uvedl Sarcozy.

To je něco, co ruští představitelé podporují již dlouhou dobu, a to i po posledním úsilí k vyřešení téměř šest let trvající syrské války poté, co radikální skupiny bojující proti prezidentovi Bašáru Asadovi porušily křehké příměří zprostředkované ruským ministrem zahraničí Segejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Předseda zahraničního výboru ruské horní komory parlamentu Konstantin Kosačev řekl deníku Izvestija, že Rusko a Spojené státy by mohly být součástí jedné protiteroristické koalice. Kosačev zmínil dvě podmínky, které musí Washington splnit, aby to bylo možné.

„Neexistují žádné nepřekonatelné překážky na této cestě,“ uvedl. „Pokud se Washington primárně zaměří na boj proti terorismu v Sýrii, pak nevidím nic, co by nám mohlo zabránit ve vytvoření koalice se Spojenými státy.“

Ruský senátor poukázal na to, že Obamova administrativa byla zaměřena na změnu režimu v zemi, ale Washington by mohl změnit své „strategické cíle“, poté co přijde k moci Donald Trump. „To by do značné míry korespondovalo s Trumpovou předvolební rétorikou,“ poznamenal Kosačev.

Kosačev také zmínil další nezbytnou podmínku pro to, aby mohlo Rusko spojit své síly se Spojenými státy ve snaze zbavit Sýrii radikálních skupin, včetně Islámského státu a Fronta an-Nusrá. Tato koalice, pokud bude vytvořena, „bude plně dodržovat mezinárodní právo,“ uvedl Kosačev.

To byl jeden z hlavních rozdílů, pokud jde o ruskou vojenskou angažovanost v Sýrii a protiteroristické úsilí Amerikou vedené koalice. Moskva zahájila svou činnost na základě formální žádosti Damašku, který se snaží potlačit cizími mocnostmi sponzorované povstání od poloviny roku 2015. Ani Rada bezpečnosti OSN, ani syrská vláda, neposvětily Amerikou vedenou operaci v Sýrii, což znamená, že je to v rozporu s mezinárodním právem.

Vysoce postavený pracovník v Centru pro arabské a islámské studie na Institutu orientálních studií Boris Dolgov řekl deníku, že Washington nezmění v tomto okamžiku svou strategii vůči Sýrii, i když jsou Donald Trump a jeho tým ochotni se soustředit na Islámský stát místo Asada.

„Nedojde k žádnému pokroku, dokud se Trump nepřesune do Bílého domu,“ uvedl politolog. „Trump bude také muset překonat odpor ze strany národní bezpečnosti, obrany a donucovacích orgánů, zejména Pentagonu a CIA.“

Posun Trumpovy zahraniční politiky směrem k větší protiteroristické spolupráci s Ruskem se setká s vytlačováním ze strany zastánců tvrdé linie ve Washingtonu, ale američtí vojenští činitelé a diplomaté budou připraveni s tímto plánem souhlasit, pokud tak řekne nový americký prezident.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)                    
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Americko-ruská koalice v Sýrii je možná, pokud Washington splní dvě podmínky

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*