Amerikou vedená koalice obrátila Mosul na „středověká jatka“

Amerikou vedená koalice obrátila Mosul na „středověká jatka“

Události v iráckém Mosulu se podobají „středověkým jatkám“. Populace je zabíjena jak teroristy Islámského státu tak i Amerikou vedenou koalicí, která ve městě provádí operace, uvedla Maria Zacharova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí.                                  

„Protiteroristická operace prováděna hlavními mocnostmi 21. století se proměnila ve středověká jatka, ve kterých je v první řadě napadáno civilní obyvatelstvo,“ napsala Zacharova ba své stránce na Facebooku.

„Populace Mosulu je masově zabíjena jak teroristy, tak koaličními silami,“ dodala mluvčí.

Iráčtí vojáci, podporováni koalicí vedenou USA ve vzduchu, dělostřelectvem a speciálními silami, zahájili kampaň na převzetí Mosulu od Islámského státu dne 17. října.

Zacharova odsoudila koalici vedenou USA za nerespektování civilních životů v severním iráckém městě, které bylo hlavní pevností Islámského státu v zemi od roku 2014.

„Ukázalo se, že nebyl vyvinut žádný zásadní plán na záchranu civilistů. Neexistuje nic takového jako humanitární koridory. Neexistuje žádná konzistence při evakuaci lidí,“ uvedla Zacharova.

„Jedno je jasné, koalice zachází s iráckými civilisty v Mosulu mnohem hůře, než ozbrojenci v Aleppu,“ dodala mluvčí.

USA a jejich spojenci tvrdě kritizovaly Moskvu za její pomoc syrským silám v převzetí strategického města Aleppo, od pobočky al-Kájdy, Jabhat al-Nusra a dalších teroristických skupin.

Západ obvinil Rusko z válečných zločinů a také uvedl, že humanitární úsilí země v Aleppu bylo marné.

Rusko, na druhé straně, odsoudilo USA za ukrývání teroristů z důvodu neplnění dohody oddělit bojovníky Jabhat al-Nusra od takzvané „umírněné opozice“.

Při návratu k tématu Mosul, Zacharova přitáhla pozornost k „absolutní informační blokádě ze strany Amerikou vedené koalice o informacích o jejich operaci ve městě.

Západ „neposkytuje žádné věrohodné informace o tom, co se tam děje. Neexistují žádní informace o jejich výsledcích- zda koaliční síly postupují nebo ustupují, jak efektivní jsou jejich taktiky, jaké ztráty utrpěly, kolik provedly bojových letů a kdo je provedl,“ uvedla Zacharova.

„Máme pocit, že někdo vydal rozkaz přerušit veškerou informační podporu operací koalice,“ dodala mluvčí.

OSN v pátek uvedla, že Islámský stát popravil v Mosulu kolem 400 lidí, včetně 50 vlastních dezertérů a přepravil do města mnoho dalších, které používá jako lidské štíty.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí v neděli uvedl, že 34.000 Iráčanů opustilo své domovy od počátku operace na převzetí Mosulu s tím, že většina těchto lidí byla umístěna do dočasných přístřešků. Nicméně, věří se, že více než milión civilistů zůstalo uvězněno v Mosulu s tím, že teroristé zabijí každého, kdo se pokusí uprchnout.

Začátkem tohoto týdne, ruské ministerstvo obrany obvinilo vojenská letadla koalice vedené USA ze zasažení obytných oblastí v okolí obleženého města.

Na konci října, údajný koaliční nálet na vesnici Fadhili nedaleko Mosulu zabil osm členů jedné rodiny.

„Vždy je tu obava, že není pro civilisty děláno dostatek,“ sdělila Alvhild Stromme, mediální poradkyně pro norskou Radu pro uprchlíky kanálu RT, když byla tázána na situaci v Mosulu.

Stromme zopakovala slova Zacharove, tím, že také poukázala na potřebu vytvoření humanitárních koridorů pro civilní obyvatelstvo.

„My voláme po bezpečných koridorech, což znamená bezpečný únik z města pro civilisty uvězněné uvnitř. My k tomu vyzýváme. Opět platí, že nebyly vytvořeny,“ uvedla Stromme.

Stromme potvrdila, že jsou lidé uvězněni v Mosulu a jen malé části obyvatelstva se podařilo dostat se do táborů norské Rady pro uprchlíky v Iráku.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Alaa Al-Marjani / Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*