Američtí vojáci „zachránili“ teroristy ISIS a jejich vůdce před obléháním Talibanu

Američtí vojáci „zachránili“ teroristy ISIS a jejich vůdce před obléháním Talibanu

Američtí vojáci v Afghánistánu ve spěchu pomohli členům teroristické skupiny Islámský stát po operaci Talibanu na likvidaci teroristů na východě země, podle militantů Talibanu.  

Militantní skupina Talibanu ve svém prohlášení uvedla, že američtí vojáci „zachránili“ členy Islámského státu i s jejich vůdci za pomocí vrtulníků z obklíčení v důsledku obležení ve východní afghánské provincii Kunar.„Američtí vojáci je zachránili před obléháním helikoptérami,“ uvedl ve svém prohlášení a dodal, že Taliban zahajuje operaci proti ISIS po dobu jednoho týdne.

Velké množství teroristů ISIS bylo také zachráněno loni za pomocí vrtulníků, když prchali z bojiště s Talibanem v severní provincii Jawzjan.

Deník Economic Times v nedávné zprávě odhaduje, že Afghánistánu je přibližně 10 000 členů teroristické skupiny a jejich počet neustále roste pod dohledem Washingtonu.

Islámský stát v posledních letech založil základny ve východním a severním Afghánistánu. Teroristická skupina převážně osídlila  Nangarhar, odkud prováděla velmi brutální útoky na hlavní populační centra v celé zemi.

Minulý únor, tři měsíce poté, co byla v Iráku a Sýrii oznámena porážka teroristické skupiny, tisková agentura Associated Press uvedla, že americká armáda stahuje své síly ze základny v Iráku a přesouvá je do Afghánistánu.

Tato zpráva se objevila tváří v tvář kampani amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil ukončit intervenci Washingtonu v Afghánistánu.

USA a jejich spojenci napadli Afghánistán a svrhli vládnoucí režim Talibanu před 17 lety. Tato stále pokračující válka nepřinesla zemi stabilitu i přes přítomnost tisíců zahraničních sil.

Dnes v Afghánistánu zůstává asi 14 000 amerických vojáků, z nichž polovina je přidělena na to, co Washington uvádí jako protiteroristické mise.

Podle oficiální zprávy USA v loňském roce centrální vláda v Kábulu v současné době kontroluje o něco více než 50 procent země, což představuje pokles ze 72 procent v roce 2015, zbytek zůstal pod kontrolou Talibanu.

(Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*