Američtí jestřábi využili test bomby KLDR k protlačení projektů protiraketové obrany

Američtí jestřábi využili test bomby KLDR k protlačení projektů protiraketové obrany

I když zůstává nejasné, zda je tvrzení Severní Koreje o úspěšném otestování vodíkové bomby pravdivé, republikánští váleční jestřábi ve Washingtonu se již snaží využít středeční incident jako záminku pro poskytnutí finančních prostředků politickým spojencům v oblasti obranného průmyslu.

Ihned po údajné jaderné zkoušce Pchjongjangu, američtí republikáni se okamžitě chopili příležitosti ke kritice prezidenta Baracka Obamy.

„Pokud se tento test potvrdí, bude to jen dalším z příkladů neúspěšné Obamovy zahraniční politiky,“ napsal kandidát na amerického prezidenta Marco Rubio na svém Twitteru. Jeho pocity sdílí i řada dalších kandidátů na prezidentský úřad.

Ale republikáni nepoužili tvrzení o testu vodíkové bomby jen jako odrazový můstek k útoku na politické soupeře. Řada zákonodárců se rovněž chopila příležitosti, a chce zajistit federální financování nových systémů protiraketové obrany.

KLDR oznámila, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu Foto:  (AP Photo/Lee Jin-man)
KLDR oznámila, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu Foto: (AP Photo/Lee Jin-man)

„Pro dlouhodobou bezpečnost v regionu, pro uklidnění našich spojenců, a pro bezpečnost amerického lidu, Spojené státy musí investovat do protiraketové obrany a naší vojenské přítomnosti v Pacifiku,“ stojí v prohlášení senátora z Arkansasu Toma Cottona.

Politický zástupce Alabamy Mike Rogers také vydal prohlášení, ve kterém vyzývá k „dramatickému posílení třístranné protiraketové obrany.“ Spolu se zástupcem Texasu Mac Thornberrym, kongresmani vyzvali Obamovu administrativu, nasadit protiraketový systém Lockheed Martin do Jižní Koreje.

V průběhu kariéry Thornberryho, firma Lockhead Martin přispěla na jeho kampaň Super PAC částkou 153.400 dolarů, podle Centra pro citlivou politiku (Center for Responsive Politics).

Využití Severní Koreje jako bubáka na zvýšení vojenských prostředků není nic nového. Ale i přes vynaložení více než 50 miliard dolarů na programy protiraketové obrany, systémy se ukázaly velice neúčinné. Pozemní obranný systém v hodnotě 40 miliard dolarů (Midcourse Defense systém) vytvořený společnostmi Raytheon and Boeing během zkoušek selhal, podle vyšetřování deníku Los Angeles Times.

LA Times také zjistil, že společnosti Boeing, Northrop Grumman, a Lockheed Martin, všechny dostaly 5,3 miliardy dolarů k vyvinutí infračervených chemických laserů, který by měly být schopny zničit rakety ve vzduchu. Z projektu bylo upuštěno kvůli technických problémům.

X-Band Radar, masivní raketový detektor umístěný na moři, který vypadá jako plovoucí kopule, stál 2,2 miliardy dolarů. Plavidlo je nyní považováno jako nefunkční, především proto, že citlivý radarový systém je velmi náchylný na mořskou korozi- konstrukční chyba, která se obvykle vyřeší ve velmi raném stádiu při navrhování námořního plavidla.

Dokonce i protiraketový systém společnosti Raytheon, Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor Systém(JLENS) v hodnotě 2,7 miliard dolarů, určen k detekci přilétajících raket podél amerického východního pobřeží, měl problémy ve funkčnosti v průběhu zkoušek. Loni v říjnu, společnost Raytheon utrpěla šok, když se jedna z masivních JLENS vzducholodí utrhla ze svého kotviště a letěla podél Marylandu a Pensylvánie, pronásledována dvojicí stíhaček amerického letectva.

Nutnost těchto programů byla kongresmany odůvodněna jako protiváha severokorejské jaderné hrozby. Ale dříve, než američtí daňoví poplatníci utratí další obrovskou sumu peněz na vojenské projekty, které nefungují, možná by měl americký Kongres alespoň počkat, a ujistit se, zda tvrzení Pchjongjangu o testu vodíkové bomby je pravdivé.

 

SPU/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*