Americký spisovatel: USA plánují zničit Severní Koreu stejně jako Libyi

Americký spisovatel: USA plánují zničit Severní Koreu stejně jako Libyi

Americký spisovatel a akademik James Petras tvrdí, že Spojené státy plánují zničit Severní Koreu, stejně jako Libyi, a aby se mohl vyhnout takovému scénáři, Pchjongjang by se neměl podrobovat diktátu Washingtonu a posílit své vazby s Čínou, Ruskem a Íránem.    

Minulou středu do New Yorku přijel severokorejský generál Kim Čong-chol, aby se setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Bývalý zpravodajský šéf je důvěryhodným poradcem severokorejského vůdce Kim Čong-una, který hraje klíčovou roli při přípravě historického summitu mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Trumpova politika vůči Severní Koreji, stejně jako jeho prezidentství, bylo zahaleno tajemstvími a zmatením.

Dne 24. května Trump oznámil, že odvolává summit se severokorejským vůdcem, který se má konat 12. června v Singapuru.

Další den však uvedl, že summit by mohl být podle plánu poté, co uvítal smírné prohlášení Pchjongjangu, který uvedl, že zůstává otevřený rozhovorům. A o několik hodin později řekl, že jeho administrativa měla „produktivní rozhovory“ s Pchjongjangem o obnovení summitu.Trump v neděli ocenil „brilantní potenciál“ Severní Koreje a uvedl, že jeho tým dorazil do země, aby zajistil jeho možné setkání s Kimem.

„Nejdůležitějším bodem, který je třeba zdůraznit, je, že toto setkání skutečně vyplývá z jednání mezi oběma Korejemi,“ řekl profesor Petras v rozhovoru pro deník Press TV.

„Trump nemá vůbec v úmyslu zachovat svrchovanost Severní Koreje, právo na sebeurčení a její schopnost bránit svou suverenitu tím, že udrží své jednotky a zbraně mobilizované,“ dodal.

„Viděli jsme, že i Trumpova administrativa přiznala, že jejich cílem je přeměnit Severní Koreu na další Libyi, která, jak víte, podepsala dohodu o odzbrojení s USA a následně byla napadena, zbombardována, země byla zničena a prezident zavražděn,“ uvedl analytik.

„Není pochyb o tom, že rétorika Trumpovy administrativy směřuje k příkladu Libye. A myslím, že otázka, kterou je třeba si položit, je, co Číňané, Rusové a další země udělají, když se Spojené státy rozhodnou zradit a porušit svou dohodu se Severní Koreou,“ ptá se spisovatel.

„Myslím, že je velmi jasné, že pokud bude mít Severní Korea podporu z Číny a Ruska, bude se moci vyhnout americkým tlakům a politice, která podkopává její bezpečnost. Myslím, že první otázkou není důvěřovat Trumpovým slibům, a to je velmi důležité. Neměla by existovat žádná důvěra a usmíření s Trumpem, který dal bezpečnost Severní Koreje do rukou Washingtonu,“ uvedl akademik.

„Myslím, že vzor, který je třeba dodržovat, je ten, že Severní Korea musí uznat, že jsou tam někde spojenci. V Íránu jsou spojenci, v Rusku jsou potenciální spojenci a i v Číně jsou potenciální spojenci. Nemohou zaujmout postoj, který by se podal americkému diktátu, jinak bude země zničena a ztratí svou schopnost se bránit a napravit své hospodářství,“ uzavřel.

Oznámení o summitu mezi Trumpem a Kimem přišlo po několika měsících bezprecedentní přátelské diplomacie mezi jižními a severními Korejci, kteří byli po desetiletí nepřátelé. Moon jednal jako prostředník v diplomatickém úsilí pro potenciální uspořádání summitu mezi Spojenými státy a Severní Koreou – také dlouhodobým nepřítelem.

Trump vyhrožoval severokorejskému vůdci stejným osudem jako skončil libyjský Muammar Kaddáfí, pokud Pchjongjang neopustí svůj program jaderných zbraní.

Trump zveřejnil tento měsíc hrozbu, když byl tázán na návrh poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, že „libyjský model“ bude šablonou pro jednání se Severní Koreou na summitu mezi Trumpem a Kimem plánovaným na 12. června v Singapuru.

Boltonův model se odvolával na dohodu s Kaddáfím v roce 2003 o tom, že se vzdá libyjského programu jaderných zbraní, který zahrnoval, že uranové centrifugy budou dodávány do USA.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Americký spisovatel: USA plánují zničit Severní Koreu stejně jako Libyi

  • Rad bych upresnil. Nejsou to USA a jejich obyvatele, kdo chteji valku. To chce pouze malinka skupina zlocinnych bohatcu, Neoconu a Deep Statu, ktera ma mimo namornictva stale vsechny mocenske struktury pod kontrolou. I samotneho prezidenta, ktery musi delat i rozhodnuti proti sve vuli, nesmi se setkat s Putinem a zavest uvolneni vztahu. On hraje vysokou hru, ktere se neda porozumet. Moc se uz nevalci a zbrojari maji plne sklady. Vyzbrojuji se uz jenom teroriste v Syrii a Africe. A na valce a mrtvych se da nejvice vydelat. Ne na jejich pohrbu, ti mrtvi lezi nekde pod sutinami jejich rozbombardovanych domu. Nikdo nam v mediich ty snimky mest v ruinach neukaze, mame cenzuru. Mohlo by lidi napadnout, ze by se to mohlo stat i u nas. A tak se vesele povoluji mise na Balt, kde drazdeji Rusa klackem, jak jim to jejich veleni v US Army a NATO narizuje.
    Zijeme v hrozne dobe stale rostouciho zadluzeni a mezinarodniho napeti. Svita nadeje, ze ty zeme, ktere chteji USA znicit se davaji dohromady a jsou pripraveny teto hrozbe celit. Jakoby svet nemel dost problemu s klima katastrofami a zadluzenim, migraci a lokajskymi vladami USA vsude na svete…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*