Americký profesor vyjmenoval možné příčiny třetí světové války v roce 2018

Americký profesor vyjmenoval možné příčiny třetí světové války v roce 2018

Americký odborník na obranu a národní bezpečnost profesor Robert Farley vyjmenoval pět zemí a regionů, které mohou podle něj v roce 2018 rozpoutat třetí světovou válku.        

V první řadě je to KLDR kvůli jejich vývoji balistických raket. V případě války by byly do ní okamžitě vtaženy Japonsko a Čína. Profesor také poznamenal, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa eskalovala situaci na Korejském poloostrově do nejzávažnější zahraniční politické krize dnešního světa.

Druhým místem je Tchaj-wan. Profesor poznamenal, že Čína zintenzivnila svou vojenskou přítomnost v regionu navzdory americkým protestům, které zase zvyšují dodávky zbraní na ostrov.

Třetím místem je Ukrajina. Podle Farleye situace zůstává napjatá kvůli trvalému porušování příměří na jihovýchodě země. Navíc příběhy kolem Michaila Saakašviliho a protesty v Kyjevě naznačují nestabilitu současné vlády. Nejhorším důsledkem jejího kolapsu může být vítězství ultrapravicových sil, které budou nadále rozdmýchávat konflikt v Donbasu a budou chtít totální válku mezi Ruskem a Západem, konstatuje profesor.

Turecko se umístilo na čtvrtém místě a obecně na jižním bloku NATO. Podle názoru profesora, oddělení Ankary od EU a USA a sblížení s Ruskem povede k významné změně v rovnováze moci v regionu. To naopak ovlivní situaci v Sýrii, Iráku, Íránu, na Balkáně a na Kavkaze.

Na posledním místě jsou možné ohniska války v Perském zálivu. Jsou to akce Saúdské Arábie, která otevřeně oznámila možnost vytvoření vojenské a diplomatické koalice proti Íránu a možnosti začlenit Izrael. Region je oblastí zájmu Ruska, zdůraznil profesor.

Obecně platí, že podle Farleyho se v roce 2017 výrazně zvýšilo napětí všech světových konfliktních zón. Jedinou výjimkou je situace v Sýrii.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*