Americký poradce pro národní bezpečnost se nevzdá nezákonné války v Sýrii

Americký poradce pro národní bezpečnost se nevzdá nezákonné války v Sýrii

Americký ministr John Bolton se nevzdá udržování americké nelegální války v Sýrii:               

Některé americké jednotky by mohly zůstat v jižní Sýrii na dobu neurčitou, i když se americká armáda bude v příštích měsících stahovat ze severní části země, uvedl.Boltonovy připomínky jsou dalším důkazem, že stažení americké armády ze Sýrie oznámené Trumpem minulý měsíc nebude tak rychlé ani tak hromadné, jak bylo původně oznámeno. Pokud se v Sýrii budou nacházet nějaké americké síly na „dobu neurčitou“, bude to odrazujícím znakem toho, jak se stalo pro USA těžké, aby zlikvidovaly jakoukoli pozici v zahraničí. To by znamenalo, že americká nelegální vojenská přítomnost by pokračovala bez souhlasu Kongresu, americké síly by byly stále vystaveny zbytečnému riziku v zemi, kde nemají žádnou obchodní činnost a tyto jednotky by byly pověřeny „potíráním“ Íránu v ještě menších počtech a méně zdroji než nyní. Snížení počtu vojáků v této nelegální válce neřeší skutečný problém.

Existují další důvody, proč se domnívat, že zapojení amerických vojsk v Sýrii nemusí být brzy ukončeno:

Turecko žádá USA, aby mu poskytly značnou vojenskou podporu, včetně náletů, dopravy a logistiky, aby mohly turecké jednotky převzít hlavní odpovědnost za boj s islámským státem v Sýrii.

Požadavky Turecka jsou natolik rozsáhlé, že americká armáda by mohla své zapojení v Sýrii ještě více prohloubit, místo toho, aby ho snížila, dodali úředníci. To by znemožnilo cíl prezidenta Trumpa převést misi dokončení porážky ISIS Turecku v naději, že se mu podaří ukončit strategii, podle níž musí američtí vojáci Sýrii opustit.

Dokonce i v případě, že USA nesouhlasí se všemi požadavky Turecka, jeho zpráva naznačuje, že Spojené státy budou po určitou dobu stále zapojeny do nelegální války v Sýrii. Zpráva cituje úředníka ministerstva zahraničí, který tvrdí: „Nemáme časový rozvrh, kdy mají naše ozbrojené síly opustit Sýrii.“

Pokud USA nemohou rychle stáhnout své síly ze země, kde armáda nemá oprávnění k použití síly a nemá mandát k tomu, aby v zemi byla, bylo by asi těžké vidět, jak by USA mohly opustit jakékoliv místo, které bylo ve válce v posledních letech. Spojené státy stále přidávají nové úkoly a závazky, ale nikdy nejsou schopny žádný z nich zcela splnit, bez ohledu na to, jak je to pro americkou bezpečnost bezvýznamné.

 

(John Bolton Foto: AP Photo/Charlie Neibergall)

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*