Americký novinář zavražděný ozbrojenci IS již před rokem : mluvčí prezidenta Assada

Americký novinář zavražděný ozbrojenci IS již před rokem : mluvčí prezidenta Assada

Americký novinář James Foley mohl být zavražděn bojovníky Islámského státu již před rokem, uvádí deník Daily Mail s odvoláním na oficiálního mluvčího syrského prezidenta Bašára Asada, Bouthaina Shaabana.

James Foley byl poprvé zatčen syrskou svobodnou armádou a byl následně prodán do ISIS (dřívější název pro IS). Můžete si to ověřit u OSN… James Foley byl zabit před rokem, ne teď, oni teď jen zveřejnili obrázky, ale byl zabit před rokem. Máme určité informace, OSN má informace,“ uvedl Shaaban dle deníku Daily Mail.

james-foley

Minulý týden bylo zveřejněno šokující video, kde byl Foley sťat členem džihádistické skupiny Islámského státu a bylo odvysíláno po celém světě. Toto video bylo nazváno „zpráva pro Ameriku.“ Jeho kat, který hovořil britským přízvukem řekl, že byl Foley zabit, protože americký prezident Barack Obama nařídil letecké útoky proti IS pozicím v Iráku.

Dne 12. srpna obdržela Foleyeho rodina dopis od bojovníků IS, kde je před exekucí novináře varovali. Dopis byl publikován na GlobalPost se souhlasem Foleyeho rodiny, aby se ujistili o transparentnost a zveřejnění příběhu novináře v plné výši.

V pondělí, uvedl tým odborníků, že video dokumentující jeho popravu mohlo být natočeno ve studiu. Nicméně, není pochyb o tom, že byl reportér zabit a že skutečná vražda se odehrála mimo kameru.

Podle bezpečnostních služeb Velké Británie, je hlavním podezřelým vraždy Foleye rapper ze západního Londýna Abdel-Majed Abdel Bary, známý také jako „Džihádský John.“


Předpokládá se, že v Sýrii na straně Islámského státu bojuje asi 500 Britů, stejně jako několik set jedinců ze Spojených států a Kanady.

Militantní skupina Islámský stát byla dříve známá jako ILevant Islamic State of Iraq (ISIL) a Islamic State of Iraq and Syria (ISIS). 29. června, po týdnech bojů v Iráku a Sýrii a zabrání obrovského území v obou zemích, se skupina sama prohlásila jako „chalífát“ a změnila svůj název na Islámský stát.

Vůdce skupiny Abu Bakr Badhdadi se prohlásil za náboženskou autoritu nad všemi muslimy na celém světě.

zdroj : http://en.ria.ru

 

 

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*