Americký Kongres schválil další dodávky zbraní k podpoře syrských rebelů.

Americký Kongres schválil další dodávky zbraní k podpoře syrských rebelů.

Americký Kongres „tajně“ schválil dodávky lehkých zbraní pro syrskou opozici pro tzv. rebely, kteří momentálně operují na jihu Sýrie, uvedla v úterý Reuters, která citovala americké a evropské oficiální zdroje.

Dle vyjádření oficiálních zdrojů odhlasoval Kongres za zavřenými dveřmi financování dodávek zbraní, které budou pokračovat do konce vládního fiskálního roku, který končí 30. září 2014.

Součástí dodávek zbraní jsou jak lehké zbraně, tak také zbraně sofistikovanější, jako jsou protitankové rakety. Nicméně součástí zbraní nejsou příruční rakety země-vzduch, které mohou zasáhnout vojenské, nebo civilní letadla, potvrdily oficiální zdroje agentuře Reuters

I přes všechny snahy Spojených států o podporu rebelů, bývalý vysoce postavený CIA analytik a bývalý poradce prezidenta Obamy popsal syrskou civilní válku jako „slepou kolej.“

„Rebelům chybí organizace a zbraně k porážce Assada a režimu chybí oddané síly k potlačení rebelie. Zahraniční spojenci obou stran jsou stále  připraveni dodávat dostatek zbraní a financí svým spojencům do budoucna,“ dodal Riedel.

Američtí přestavitelé řekli členům Kongresu, že jsou přesvědčeni, že se zbraně dodané do jižní Sýrie dostanou jen do rukou „rozumných“ rebelů a ne do rukou džihádistických frakcí.

Loading...

Podobné články