Americké zabíjení v Pákistánu „radikalizuje celou novou generaci“

Americké zabíjení v Pákistánu „radikalizuje celou novou generaci“

drony

Američtí činitelé zodpovědní za útoky bezpilotníků by mohli stanout před soudem za válečné zločiny, konstatuje Amnesty International. USA jakoukoli vinu popírají. Studie Amnesty International shrnuje výsledky vyšetřování devíti ze 45 náletů, které byly mezi lednem 2012 a letošním srpnem hlášeny v pákistánském Severním Vazíristánu. Zpráva se zaměřuje především na případ osmašedesátileté Mamany Bíbíové, kterou americký bezpilotník zabil, když na poli sklízela zeleninu pro vnoučata. Název studie „Budu příště na řadě já?“ je přitom citátem osmileté vnučky Nabíly, která byla ve chvíli útoku s babičkou, ale jako zázrakem přežila.

Zpráva rovněž rozebírá útok z loňského července, kdy bylo ve vesnici Zóví Sidží zabito osmnáct dělníků. Raketa je zasáhla ve chvíli, kdy se po práci sešli ve stanu, aby si odpočinuli. Další útok pak mířil na jejich přátele, kteří jim přispěchali na pomoc.

„Amnesty International má vážné obavy, že tyto a jiné útoky vyústily v nezákonné zabíjení a mohou splňovat skutkovou podstatu mimosoudní popravy nebo válečných zločinů,“ konstatuje AI. „USA musejí vysvětlit, proč byli tito lidé zabiti – lidé, kteří byli očividně civilisté. Musejí těmto lidem zajistit spravedlnost, odškodnit je a vyšetřit, kdo je za tato zabíjení zodpovědný.“

Washington obvinění z válečných zločinů odmítl. „Americké protiteroristické operace jsou precizní, zákonné a efektivní,“ prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney. Spojené státy podle něj věnují „mimořádnou péči“ tomu, aby se vyhnuly civilním obětem, nicméně zabíjení marginalizoval prohlášením, že „v každé válce existuje riziko“, že budou postiženi i civilisté. Zdůraznil rovněž, že odhady obětí, které hlásí humanitární organizace jsou výrazně vyšší, než údaje americké vlády.

Útoky amerických bezpilotníků se nyní přitom zaobírá i OSN. Ta s odvoláním na pákistánskou vládu považuje za prokázané, že jen v této zemi bylo při amerických náletech od roku 2004 zabito na 400 civilistů, přičemž je prý velmi pravděpodobné, že stovky dalších obětí rovněž neměly s ozbrojeným bojem nic společného. Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a boj proti terorismu Ben Emmerson 18. října zveřejnil závěry svého vyšetřování, které se soustředilo na útoky bezpilotníků v Afghánistánu, Jemenu, Iráku, Libyi, Somálsku, Pákistánu a v pásmu Gazy. Dospěl k závěru, že ačkoli z hlediska mezinárodního práva může existovat legitimní použití bezpilotních letounů, pro americké nálety to takřka jistě neplatí. Spojené státy by podle něj měly „odtajnit co možná největší množství informací o smrtících zahraničních protiteroristických operacích; zveřejnit svá vlastní data o civilních obětech dálkově řízených letadel, a to spolu s informacemi o vyhodnocení používaných metod“.

Ben Emmerson navíc upozorňuje, že z hlediska boje proti terorismu se útoky bezpilotníků zcela míjejí účinkem a nejen v Pákistánu celkovou situaci jen zhoršují: „Důsledkem zabíjení je totiž radikalizace celé nové generace,“ podotkl pro CNN. „Bezpilotníky vám možná mohou pomoci vyhrát aktuální boj proti některé konkrétní ozbrojené skupině, ale válku vám z dlouhodobého hlediska prohrávají.“

Pákistánský premiér Naváz Šaríf v těchto dnech o amerických náletech a zabíjení v jeho zemi jedná ve Washingtonu a očekává se, že se sejde i s Barackem Obamou. OSN by o bezpilotnících měla na základě Emmersonovy zprávy začít jednat v pátek.

zdroj : literarky.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*