Americké sankce proti Rusku mohou potopit dolar

Americké sankce proti Rusku mohou potopit dolar

Rozhodnutí americké vlády uplatňovat další sankce vůči Rusku je vážná chyba a bude jen stupňovat již tak napjatou situaci a v konečném důsledku poškodí i samotnou americkou ekonomiku. Zatímco účinek sankcí na dolar nemusí být zřejmý v krátkodobém horizontu, z dlouhodobého hlediska jsou tyto sankce jen dalším krokem k zániku dolaru jako světové rezervní měny.

Nejen že USA uvalily sankce na ruské banky a firmy, ale také se snaží tlačit na evropské banky k přijetí stejně tvrdých sankcí proti Rusku. Vzhledem k množství obchodů, které provádí evropské banky s Ruskem, by sankce ublížily Evropě přinejmenším stejně jako Rusku. Mezitím co USA očekávají spolupráci z evropskými bankami, tak ve stejnou dobu tyto evropské banky USA pokutují miliardami dolarů za porušování stávajících amerických sankcí. Není těžké si představit, že evropské banky budou mít za chvíli plné zuby toho, poslouchat co si americká vláda vymyslí a mezitím jim budou udělovat pokuty miliard dolarů, když nebudou skákat tak jak Washington píská.

horici dolar

Evropské banky již pomalu odřezávají vazby na americké občany a obchody, vzhledem k přísnému dodržování nedávno přijatého zákona FACTA (Foreign Account Tax Compliance Act). Jak zátěž americké vlády na evropské banky roste stále více, je vysoce pravděpodobné že více a více evropských bank se bude snažit snížit jejich expozici Spojeným státům a dolaru a nakonec USA izolují. Tlakem pokusit se izolovat Rusko nakonec USA izolují sami sebe.

Další účinek sankcí bude ten, že se bude Rusko přibližovat více k spojenectví BRICS (Brazílie, Rusko, Čína, Jižní Afrika). Tyto země sčítající více než 40 procent světové populace, mají dohromady ekonomický obrat téměř rovnající se USA a EU a mají k dispozici významné přírodní zdroje. Rusko je jedním z největších producentů ropy na světě a dodává do Evropy velké procento svého zemního plynu. Brazílie má druhé největší průmyslové odvětví a je největším světovým vývozcem etanolu. Čína je bohatá na nerostné suroviny a je největším světovým výrobcem potravin. Rusko a Čína již podepsali dohodu v obchodování s vlastními národními měnami a ne dolarem, což je trend, který, pokud se rozšíří, bude i nadále erodovat postavení dolaru v mezinárodním obchodu. Snad ještě důležitější je, že Čína, Rusko a Jižní Afrika společně produkují téměř 40 procent světového zlata, což by mohlo hrát roli v případě, že země BRICS rozhodnou o znovuzavedení měny kryté zlatem, aby tím zpochybnili dolar.

Američtí politici si neuvědomují, že Spojené státy nejsou globální hegemon, kterým byli po Druhé světové válce. Nedokážou pochopit, že jejich arogantní činnost směřující proti jiným zemím, i když je považují za přátele, ničí závažným způsobem dobrou vůli, která dříve existovala a nedokážou si uvědomit, že více než 70 let devalvování dolaru uvrhlo zbytek světa na hranu. Existuje důvod proč vzniklo Euro, existuje důvod proč Čína přechází k jejich národní měně a existuje důvod proč další země po celém světě se snaží vyjednat peněžní a obchodní kompakty. Zbytek světa je unavený z dotování obrovských dluhů Vlády Spojených států a unavený z výroby a exportu zboží v hodnotě biliónů dolarů do USA výměnou za bezcenné dolary.

Americká vláda se vždy spoléhala na spolupráci s ostatními zeměmi, aby bylo zachováno přední postavení dolaru. Pokud prezident Obama a jeho nástupci budou pokračovat ve svém těžkopádném přístupu uvalováním sankcí vůči každé zemi, která dělá něco co se americkým politikům nelíbí, povede to pouze k většímu vyhýbání se dolaru a k uvržení dolaru do bezvýznamnosti.

zdroj : http://www.infowars.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*