Americké sankce proti Rusku jsou postavené na podvodném politickém lobbingu

Americké sankce proti Rusku jsou postavené na podvodném politickém lobbingu

Natalya Veselnitská, zvaná v amerických sdělovacích prostředních „právníkem Kremlu“ kvůli její schůzce se synem prezidenta Trumpa, řekla kanálu RT, že zákon Magnitsky Act proti ruským činitelům vznikl v důsledku podvodného investorského politického manévrování.  

Čtyřstránkový dokument, který Veselnitská přinesla na její setkání s Donaldem Trumpem mladším v květnu 2016, byl publikován v plném znění časopisem Foreign Policy. Předtím CNN citovala výňatky z dokumentu.

Veselnitská potvrdila RT autentičnost tohoto dokumentu a uvedla, že to byla ona, kdo jej dal médiím.

„Já osobně jsem dala tento dokument novinářce, nemohu si vzpomenout na její jméno, je to překlad, který jsem si připravila před mou cestou do USA,“ uvedla.

Čtyřstránková analýza se soustřeďuje na pozadí zákona Magnitsky Act, což je zákon umožňující USA zabavit majetek Rusů obviněných z porušování lidských práv a zabránit jim vstup do země.

Veselnitská tvrdí, že je to výsledek „masivní tříleté lobbistické kampaně,“ kterou řídí generální ředitel a zakladatel fondu Hermitage Capital Bill Browder, „uprchlý zločinec obviněn v Rusku z daňových podvodů“.

Přijetím legislativy v prosinci roku 2012 američtí zákonodárci podpořili „nikdy neexistující příběh právníka“ Sergeje Magnitiského, který údajně odhalil zločiny z korupce a zpronevěry z ruské pokladny, za což běl být zatčen, mučen a zabit,“ napsala.Podle jejího šetření byl největším investorem ve firmách napojených na Browderovu ZIFF Brothers Fund, známou pro své úzké vazby na demokraty. „Nemůže být vyloučeno, že také financovali kampaň Hillary Clintonové,“ napsala Veselnitská ve svém jediném odkazu na prezidentskou kampaň, který lze nalézt ve zprávě.

V rozhovoru pro RT, Veselnitská řekla, že „jednou pravdou“ ohledně případu Magnitsky je ztráta způsobena ruskému státnímu rozpočtu z důvodu daňových úniků a jiných nezákonných finančních činností organizovaných Browderem a skutečnost tragické smrti daňového účetního, použitou Browderem k podpoření jeho protiruského tažení.

„Co se stalo v USA v roce 2012, byla pouhá politika. Není nic pravdivého na příběhu Sergeje Magnitského,“ uvedla a dodala, že má zájem odhalit pravdu o zákonu Magnitsky Act, neboť se týká jejího klienta Denise Katsyva, majitele společnosti Prevezon Holdings, a ne proto, že by byla v nějaké kampani proti protiruským sankcím.

„Jen abych to vysvětlila, nikdy jsem nebyla proti žádným sankcím, protože nezahrnují mého klienta, ale jsem proti manipulaci s fakty. Jsem proti tomu, jak úřady neprošetřily příběh, který je za zákonem Magnitsky Act,“ uvedla.

Magnitsky byl hlavním podezřelým z daňových úniků, když zemřel v zadržovacím středisku v roce 2009. Veselnitská uvedla, že jeho smrt byla „vrcholem“ Browderovy lobbistické kampaně.

Veselnitská pokračovala v argumentaci, že Browder využívá americká mainstreamová média pro novou spirálovitou protiruskou hysterii, aby ji vylíčil jako agentku Kremlu.

„Browder šíří příběh o špionáži „kremelské ruky“, ale ty dokumenty, které mám, jsou výsledkem vyšetřování,“ uvedla a dodala, že veškeré informace, které získala v rámci svého vlastního šetření, sdílí s ruskými prokurátory a americkými právníky.

S odkazem na podobnost jejich bodů v datech poskytnutých letos ruskými úředníky Daně Rohrabacherové, Veselnitská uvedla, že nevidí důvod, proč by výměna informací měla ukázat nějaké spiknutí.

„Přečetla jsem tento dokument a souhlasím s tím, že jsou v něm některé podobné body. Dokonce i když Dana Rohrabacherová obdržela jeho poznámky na úřadu generálního prokurátora, když byla v Rusku, nebylo v něm nic mimořádného ani kriminálního,“ uvedla.

„V tomto dokumentu jsou jen fakta. Nezáleží na tom, v jakém jazyce je napsán. Je to totéž.“

V době předložení zprávy Browder poslal stížnost u zahraniční správy majetku u ministerstva financí, v níž tvrdil, že Rohrabacherová porušila americké sankce uložené Rusku tím, že přijala materiály od ruských úředníků.

Rohrabacherová jej za to ostře kritizovala a odpověděla prostřednictvím svého mluvčího, že důvod zkompromitovaného finančníka Browdera pro jeho stížnost je skrýt fakta z vyšetřování.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Natalya Veselnitská Foto: Sputnik/ Evgeny Biyatov)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*