Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že Islámský stát byl vytvořen k ochraně občanů před Asadem

Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že Islámský stát byl vytvořen k ochraně občanů před Asadem

Damašek a jeho spojenci opakovaně obvinili Washington, že vede falešnou válku proti džihádistům a poskytoval různé formy skryté podpory teroristům působícím na území Sýrie.

„Syrská vláda je přímo zodpovědná za vytvoření Daeš (ISIS),“ prohlásil americký zvláštní zástupce pro Sýrii James Jeffrey.

„Syrský režim vyprodukoval ISIS,“ řekl diplomat, který vystoupil na tiskové konferenci. „Jednotky ISIS ve stovkách pravděpodobně viděly příležitost v celkovém rozpadu občanské společnosti a vzestupu násilí, když populace povstala proti režimu Bašára Asada a Asadův režim, místo toho, aby se pokusil vyjednávat nebo se snažil najít nějaké řešení, rozpoutal masivní násilí proti vlastní populaci.“„To vytvořilo prostor pro ISIS, aby rekrutoval lidi. Aby je do jisté míry chránil, ať to může znít ironicky, před depresivním režimem (Bašára) Asada a velmi brzy, ISIS měl armádu 35 000 vojáků a zabavil velké kusy jak Iráku, tak Sýrie,“ uvedl Jeffrey.

Později si Jeffrey na tiskové konferenci sám protiřečil když připomněl, že Al-Kájda v Iráku, přímý předchůdce Islámského státu, ve skutečnosti vznikla v Iráku.

„Předchůdce ISIS pod stejným vůdcem (Abu Bakr) al- Baghdádím, Al-Kájda v Iráku, byl téměř zcela poražen, když jsem byl v Iráku. Ale dokázal se obnovit, protože neexistovala žádná dlouhodobá strategie i v Sýrii i Iráku, ale především v Iráku v té době, protože je to místo, kde jsme se soustředili na zajištění trvalé porážky těchto prvků,“ uvedl diplomat.

Předchůdce ISIS, al-Kajdá v Iráku (AQI), vznikl v roce 2004, krátce po americké invazi do Iráku, která způsobila, že země upadla do chaosu poté, co několik teroristických organizací, válečníci a militantní skupiny spustili partyzánskou válku proti administrativě země, americkým silám a proti sobě navzájem v boji o své území.

Jeffrey poté označil Sýrii za „vyděděnecký“ stát a zdůraznil, že i Washington a většina zbytku mezinárodního společenství, které poskytuje fondy na rekonstrukci, by řekli to samé, dokud v Sýrii neuvidí mnohem větší pokrok.

Začátkem tohoto roku syrský prezident Bašár Asad odhalil, že rekonstrukce Sýrie by mohla stát až 400 miliard dolarů a její dokončení může trvat 10-15 let.

Jeffrey dále poznamenal, že USA i jejich spojenci očekávají, že bude ISIS v Sýrii vyhlazen v řádu několika měsíců a připustil, že americká vojenská přítomnost také podporuje další „vedlejší“ cíle, včetně boje proti údajným íránským „zlomyslným aktivitám“a demonstruje zájem USA o „politické řešení různými způsoby, jaké máme, a to nejen diplomaticky, ale bezpečnostně a vojensky a to prostřednictvím ekonomických nástrojů a dalších aktivit, které provádíme a které v tomto konfliktu rozšiřujeme.“

Diplomat poté obvinil Írán, že „značně přispěl“ k vzestupu ISIS v letech 2013 a 2014 s tím, že jakékoli řešení konfliktu bude vyžadovat jeho stažení. „Technicky, syrská vláda je pozvala a my očekáváme, že je syrská vláda požádá, aby odešli.“ Damašek opakovaně vyzval americké síly, aby ukončily svou nezákonnou přítomnost v Sýrii, a tvrdí, že americká údajná mise proti ISIS nikdy nebyla skutečným bojem proti terorismu.

 

Ilustrační obrázek Foto: Infowars.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že Islámský stát byl vytvořen k ochraně občanů před Asadem

  • · Edit

    Ano, nejen pro udržení stálého odbytu pro americkou zbrojní žumpu, ale židoamíky u Sýrie nasralo předevšim to, že jeho excelence Assad nedovolil vést přes své území jejich plynovod. A ta svině bude vykládat něco o „povstání populace“?? Dyť to je tak trapný a ubohý, že to snad ani nemůže bejt pravda! …tohle je zase nějaká ruská propaganda nebo nevim ;-))

  • V USA nejlépe ví, proč pomáhali zřídit IS, proč ho vyzbrojili, proč ho financovali. Šlo o trvale udržitelnou válku v regionu, aby se kšefty se zbraněmi hýbaly. Dále měl IS pomáhat svrhnout neposlušné režimy. Bez dodávek zbraní a peněz z USA by IS neměl šanci.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*