Americké letouny nadále převážejí teroristy ISIS ze Sýrie do Iráku

Americké letouny nadále převážejí teroristy ISIS ze Sýrie do Iráku

Vůdce irácké organizace Badr uvedl, že americké síly nadále převážejí teroristy Islámského státu ze Sýrie do Iráku ve snaze Washingtonu o posílení americké přítomnosti v arabské zemi.

„Očití svědci žijící podél hranice se Sýrií informovali bezpečnostní úředníky, že americké síly provádějí rozsáhlé vzdušné převozy teroristů Daesh ze Sýrie do Iráku,“ řekl Mohammad Mahdi al-Bayati tiskové agentuře al-Maalomah.Teroristé vstoupili do Iráku přes hranice v oblasti Kurdistánu, řekl Bayati a dodal, že nové rozmístění je zaměřeno na posílení teroristických útoků v Iráku s cílem odůvodnit přítomnost amerických sil v zemi.

USA nejen vzdorují výzvám na stažení z Iráku, ale posílily také svou vojenskou přítomnost nasazením více vojáků a vojenského vybavení. Spojené státy nedávno zahájily evakuaci svých okupačních sil z několika vojenských základen v Iráku na základě nového plánu přesunu.

Iráčané věří, že tento krok je vojenskou taktikou Washingtonu, který připravuje plány na útok proti na členům organizací Hashd al-Sha’abi nebo Popular Mobilization Forces. Hashd al-Sha’abi také zmařila pokus militantů ISIS proniknout do irácké provincie Anbar ze Sýrie.

Přítomnost amerických sil představuje pro nového iráckého premiéra Mustafu al-Kadhimiho vážnou bezradnost. Al-Kadhimi se v Bagdádu setkal s americkým velvyslancem Matthewem Tuellerem a zopakoval, že Irák neposkytne půdu pro vyrovnávání účtů a zahájení útoků na sousední nebo přátelskou zemi.

Asi 5 000 amerických jednotek je v Iráku pod záminkou podpory iráckých sil v boji proti ISIS, i když Bagdád již dávno vyhlásil boj proti teroristům. Po zasedání vlády, Kadhimi řekl, že strategická dohoda s USA bude přezkoumána.

Irák a USA podepsaly v roce 2008 strategickou rámcovou dohodu na základě přátelství a spolupráce mezi oběma národy. Nicméně, vztahy vedené po atentátu ze strany USA a nálety na populární protiteroristické síly však přiměly irácký parlament, aby hlasoval pro stažení amerických jednotek.

V rozhovoru pro deník Baghdad Today, Kadhimi řekl, že to myslel „vážně“, když hovořil o ukončení jakéhokoli projevu nezákonné přítomnosti cizích sil v Iráku. Řekl, že Bagdád bude s Washingtonem diskutovat o jeho přítomnosti na irácké půdě v blízké budoucnosti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*