Americká zpravodajská služba zabránila vládě zahájit otevřenou válku s Íránem a Sýrií, tvrdí bývalý analytik CIA

Americká zpravodajská služba zabránila vládě zahájit otevřenou válku s Íránem a Sýrií, tvrdí bývalý analytik CIA

Bývalý analytik CIA Raymond McGovern prohlásil, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zabránila americké vládě odstartovat otevřenou  válku s Íránem v roce 2008 a se Sýrií v roce 2013.                                            

Americká  Ústřední zpravodajská služba (CIA) hrála klíčovou rolu v zabránění americké vládě spustit válku s Íránem v roce 2008 a se Sýrií v roce 2013, sdělil vysloužilý CIA důstojník Raymond McGovern rádiu Sputnik.

„Mí bývalí kolegové pracující na Íránu hráli obrovskou roli v zabránění války proti Íránu. V žádném případě před tímto odhadem CIA o Íránu v roce 2007, bych mohl říci, že by nějaká čestná analytická práce národní zpravodajské služby hrála tak obrovskou roli v zabránění války a většina Američanů to neví, ale je to to, co se stalo. Přišel čestný člověk a nalezl dost poctivých analýz, že Írán přestal pracovat na jaderné zbrani na konci roku 2003 a že tento vývoj nebyl obnoven. To zabránilo bývalému prezidentovi George W. Bushovi a viceprezidentovi Dick Chaneyovi zahájit válku proti Íránu, což měli v úmyslu ve svém posledním roce v úřadu, v roce 2008,“ uvedl McGovern.

Podle bývalého analytika CIA, který se změnil na politického aktivistu, „se CIA prostě vzdal“ v té době poté, co se jeho „bývalí kolegové nechali zkorumpovat, vyráběli důkazy pro ospravedlnění války nebo agrese“ na Irák, ale CIA ukázala integritu v otázce kolem Sýrie.

„Skutečnost, že John Kerry nemohl přimět mé bývalé kolegy lhát o útoku sarinem v Sýrii v srpnu 2013- nemohli mu poskytnout vyhodnocení zpravodajských informací, protože existovalo příliš mnoho důkazů, že to nebyla vláda Bašára Asada, ale rebelové, kteří stáli za útokem- znemožnila bývalému americkému prezidentovi zahájit otevřenou válku proti Sýrii,“ vysvětlil McGovern.

McGovern poznamenal, že vládní odhad o Sýrii byl „velký průlom“, a že v tomto případě analytici CIA „zabránili jejich zpravodajské službě, aby se spojila s tím, co považovala za lež a jak následné události ukázaly, lež byla.“

V srpnu 2013, předměstí Damašku kontrolované rebely se dostalo pod plynový útok chemickým plynem sarin, který způsobuje ochrnutí plicních svalů a má za následek smrt udušením. Tento útok vedl ke smrti 1.400 civilistů. Bílý dům původně prohlásil, že si je jistý, že za útokem stála vláda syrského prezidenta Bašára Asada. K bubnování na válečné bubny se okamžitě připojil americký ministr zahraničí John Kerry, který vedl sbor vyzývající k okamžitému vojenskému zásahu za účelem vypuzení Asada.

Kontroverzní zpravodajské vyhodnocení National Intelligence Estimate (NIE) z roku 2007 o íránském jaderném programu bylo terčem ostré kritiky a to především z republikánské strany, která tvrdila, že CIA podkopává agresivní postoj prezidentské administrativy vůči Íránu.

McGovern je spoluzakladatelem Veteran Intelligence Professionals for Sanity, skupina bývalých důstojníků americké tajné služby, kteří si kladou za cíl protestovat proti používání vágních informací, na jejichž základě, jak tvrdí, USA a Velká Británie provedli invazi do Iráku v roce 2003.

 

(Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Americká zpravodajská služba zabránila vládě zahájit otevřenou válku s Íránem a Sýrií, tvrdí bývalý analytik CIA

  • Je-li to pravda, pak v USA vladne CIA a vlada jsou prihlizejici loutky. Neco na tom bude, kdyz je prusvih nekde s CIA, tak vlada rika, ze o nicem nevi.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*