Americká vojenská přítomnost na Filipínách se může po hurikánu zvětšit

Americká vojenská přítomnost na Filipínách se může po hurikánu zvětšit

george

Začátkem tohoto měsíce vyjednávání mezi Spojenými státy a Filipínami o navýšení počtu amerických vojáků narazily na zádrhel. Kritici tvrdili, že americké požadavky by narušily filipínskou suverenitu. Vyhlídky na letošní dohodu tak vypadaly bledě.

Pak přišel tajfum Haiyan.

Když mohutná bouře zaútočila na souostroví a zničila město Tacloban, filipínská média ukazovala fotografie amerického vojenského personálu u humanitárních operací. Zahrnuty jsou i průběžné informace o příjezdu amerických posil – včetně lodě USS George Washngton s 5 tisíci námořníky a 80 letadly. A sociální média plná žádostí o pomoc místy zobrazovala i “Děkuji, Ameriko!”

Podle regionálních expertů se americká pomoc, a zvláště názor, že americká armáda zahraňuje životy, možná v následujících týdnech změní, když země obnovují vyjednávání o rozšíření americké vojenské přítomnosti na Filipínách.

Hluboký odpor základně zahraničních armád se nezmění – filipínská ústava zakazuje zahraniční vojenské základny. Podle Michaele Buehlera z Asia Society Hayian možná vydláždil cestu pro zvýšenou americkou přítomnost.

“Ve veřejném pozorování vidíme americkou armádu v lepším světle.” řekl Beuhler, politolog na Univerzitě Severního Illinois v DeKalb. A výsledkem toho “by mohla být dohoda o navýšení počtu amerických vojáků střídajích se v zemi a mimo ni.”

Hlavním důvodem obou vláda pro posílení americké přítomnosti nejsou tajfuny, ale rostoucí čínská asertivita v regionu. Roste napětí nad částmi jihočínského moře na západní straně Filipín – Filipínci to nazývají Západofilipínským mořem.

Devastace tajfunu – pocházejícího ze zemětřesení z další části země – může myšlenku o větší americké přítomnosti udělat nejenže méně kritickou, ale také vytouženou.

“Celá jihovýchodní Asie je vystavena všem druhům přírodních katastrof, kde mohou být USA nápomocné.” řekl David Arase, profesor mezinárodní politiky na Univerzitě Johna Hopkinse-Univerzitního centra Nanjing v Číně. “Jak George Washington přicestuje a začne rozdávat vodu” z palubního čístícího systému, “bude to velká příležitost, která každému v regionu připomene, že USA nejsou jen tradičním bezpečnostním spojencem, ale také partnerem v netradičních bezpečnotních krizích.”

Podle Buehlera už minulé léto někteří američtí činitelé zdůraňovali frekvenci tajfunů, zemětřesení a sopečných erupcí na Filipínách, aby vytvořili případ pro větší americkou přítomnost.

USA ale nepravděpodobně učiní stejný argument veřejně, místo toho pustí humanitární pomoc a ta promluví. “Americká vláda bude velice opatrná, aby nebyla přistižena při využívání situace.” řekl.

Po americké letadlové lodi pluje Filipínám na pomoc i britská

http://www.csmonitor.com/World/Security-Watch/2013/1113/US-military-footprint-on-Philippines-could-grow-after-typhoon-Haiyan-video 

vyšlo na : wertyzreport.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*