Americká vojenská kolona se blíží

Americká vojenská kolona se blíží

Celým 82 procentům Čechů nevadí průjezd americké kolony českým územím. Toto je závěr  včera zveřejněného exkluzivního průzkumu nálad mezi obyvateli ČR. Komentátoři okamžitě začali hovořit o nepatrné 17% menšině hlasitých stoupenců Ruska a velké mlčící většině obyvatel podporujících USA a NATO.

 To, že takováto interpretace výsledku průzkumu názorů obyvatel je pravděpodobně naprosto mylná svědčí fakt, že mezi těmi 82% jsou i dvě třetiny voličů komunistické strany. Jediné parlamentní strany, která od počátku vždy deklarovala svůj nesouhlas s členstvím ČR v NATO a odpor k americké zahraniční politice.

Osobně se domnívám zkrátka, že většina obyvatel ČR vnímá veškerou kampaň související s průjezdem kolony jako „mnoho povyku pro nic“, ať již je jim bližší USA či Rusko.

Foto: CNN
Foto: CNN

S tím by se dalo souhlasit. Vojenský a geostrategický význam přesunu 500 amerických vojáků z Pobaltí do Německa z vojenského cvičení je nulový a nepředstavuje pro ČR žádné zvláštní bezpečnostní ohrožení.

Něco jiného je však širší propagandisticko-symbolický význam akce. Jistě zcela záměrně se přesun neodehrává v tichosti po železnici jako obvykle, ale s velkým mediálním humbukem po veřejných silnicích. Je zřetelně spojen s propagací myšlenky „Agresivní Rusko vás ohrožuje, ale my vás v tom nenecháme“.

Žádná válka nevzniká ze vzduchoprázdna. Musí se k ní vytvořit podmínky. Válka přináší lidem mnoho nesnází a utrpení. Aby jí široké masy přijaly za svou je třeba vytvořit obraz podlého nepřítele. Takového nepřítele, pro jehož zničení stojí za to obětovat své pohodlí a někdy i lidské životy.

V Pobaltí a Polsku již se to již fakticky podařilo. Obyvatelstvo ztížené negativní historickou zkušeností snadno přijímá obraz Ruska jako země, která se připravuje na násilné připojení jejich vlasti k svému impériu. Poptávka po vstupu do dobrovolnických vojenských praporů tak např. v Polsku mnohonásobně převyšuje nabídku. Průchod vojenského konvoje se zde netěší žádným protestům.

V Česku je však situace jiná. Česká společnost je v postoji k politice USA, NATO a Ruska polarizována. Velká část obyvatel stále odmítá přijmout obraz Ruska jako svého nepřítele.

Možná proto byla právě Praha symbolicky zvolena za místo, kde se mají tři kolony setkat. Praha měla na geopolitické evropské šachovnici vždy klíčový význam. Tady začaly i končily mnohé evropské konflikty. Tady již od husitských dob vždy žilo obyvatelstvo které svými rebelantskými a nekonformními názory narušovalo plány mnohým mocným potentátům.

Vojska dorazí do Prahy 30.3. Shodou okolností to bude v den, kdy  Prahu navštívím i já. Ne však proto, abych vyjádři souhlas, či nesouhlas s vojenskou kolonou. Přijedu do Prahy a také na poutní horu Říp proto, abych oslavil jako každý rok ve stejný den nejvýznamnější  duchovní svátek roku: den otevřeného nebe.

Domnívám se, že oslavit duchovní svátek je daleko lepší než vlaječkami vítat americké vojáky, či po nich házet rajčata. To co potřebujeme není více vojáku a zbraní. Více proamerických, či protiamerických demonstrací. Potřebujeme více lidskosti a laskavosti. Té v poslední době mezi námi jako šafránu. Nevšimli jste si?

 

Blog autora http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Americká vojenská kolona se blíží

  • A co tu chcete mit? Ruskou kolonu ?
    Uz se vam stiska ? Jak muzete byt tak tupe ?
    Na vychde Ukrajiny je taky privolavali a mavali vlajeckama, a co ted maji ? Vam se blbe zije v EU ? Vam se ne chce jezdit k mori do Spanelska ci Italie, a na nakup do Nemecka, ale jezdit v Krasnodar a v Murmansk ? Vite jak to tam vypada ? Jaky je to servis? Ani sami rusove ne chteji tam jezdit… Krome toho, rusum nikde ne slo o lidi, jen o vlastni moc. Pri ustupu klidne bombardovali svoje mesta i vesnice a to i s obyvateli, jen aby toho zustalo co nejmin. Vy nevite co to je mit rusa za dverma… Je to pohroma… Spatne se vam zije… Chcete se mit hur….

  • Bojíme se medvěda, který si jen chrání svůj brloh, tak si pozveme tygra, aby nás sežral. Hlavně, že nás nesežere medvěd.

  • A vládní šašci ještě přiznají:“Je to test společnosti. „. Co mají co testovat voliče. My máme testovat, jak oni zvolení pracují pro naši budoucnost!

  • Američané nacvičují ústup. Je to nejdůležitější část cvičení pro případ, že by se opravdu odhodlali napadnout Rusko. Bohužel se snaží do války s Ruskem zatáhnout i nás. Pak budou bojovat až do posledního Evropana. Naštěstí všichni evropští politici nejsou tak tupí jako ti naši.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*