Americká společnost AT&T prodává CIA za milióny dolarů uživatelská data

Americká společnost AT&T prodává CIA za milióny dolarů uživatelská data

atat

Americký deník New York Times informoval o tom, že druhá největší telefonní společnost AT&T je na výplatní pásce CIA, která ji vyplácí až 10 miliónů dolarů ročně výměnou za záznamy telefonních rozhovorů .

Reportérka deníku New York Times Charlie Savage  uvedla jako zdroj federální představitele a taky dodala, že tento telekomunikační gigant běžně spolupracuje i při vyšetřováních CIA, které odevzdává záznamy telefonních rozhovorů a poskytuje obrovské množství archivních záznamů a to minimálně od roku 2010. Je to jen další kapitola skandálního příběhu mezi telekomunikační společností a vládou.

„Na tento prodej dat uživatelů nebyl vytvořen žádný oficiální program a ani nespadá pod žáden zákon,“ tvrdí Charlie Savage. Jde více o dobrovolnou dohodu, kdy telekomunikační společnost dostává milióny dolarů za prohledávání svých databází a předávání CIA.

Představitelé CIA a AT&T toto tvrzení deníku New York Times  odmítli, přičemž CIA uvedla, že nemá ani povoleno získávat  informace, které se týkají domácích aktivit amerických občanů. Savage ale tvrdí, že CIA i přesto tyto informace přijímala i když by měly podléhat zabezpečení a CIA není jediná agentura, která tyto nařízení obchází.

CIA taktéž může v případě, že potřebuje získat informace o konkrétním čísle požádat FBI, které vydá žádost a ta zavazuje AT&T poskytnut o americkém účastníkovi informace.

Mluvčí CIA Dean Boyd pro New York Times uvedl, že  jejich agentura naopak národ ochraňuje a prosazuje právo na soukromí Američanů a zaručuje, aby sběr zpravodajských dat byl zaměřen  na zahraniční rozvědku a kontrarozvědku a byl v souladu s americkými zákony.

Mluvčí AT&T Mark Siegel zase uvedl, že společnost soukromí svých zákazníků ctí a tvrdě pracuje, aby zaručila, že postupuje v souladu se zákonem. Společnost však nechce komentovat otázky týkající se národní bezpečnosti.

Pokud je reportáž New York Times pravdivá, a svobodnenoviny.eu o tom nepochybují, tak je konání společnosti AT&T přímo v rozporu s tím co tvrdí na svých webových stránkách, kde se zaručuje, že v žádném případě neposkytne osobní informace svých klientů. Počínání CIA se velmi podobá počínání americké národní bezpečnostní agentury NSA, která dokonce s AT&T několik let spolupracovala, což vyvolává tak jako v případě CIA mnoho otázek o množství a rozsahu peněz, které vkládá federální vláda na to, aby se infiltrovala do telekomunikačního průmyslu.

Už v roce 2007 technik pracující v AT&T Mark Klein prozradil program, ve kterém NSA nahrává veškerý datový tok internetu do jednoho obrovského serveru v Kalifornii. Později v tom stejném roce prozradil  bývalý pracovník NSA Edward Snowden  o jejich  špionáži a nahrávání telefonních hovorů a spolupráci se spoustou telefonních společností a internetových poskytovatelů na sledování komunikací. V jednom dokumentu  uvolněným Snowdenem, NSA platila těmto firmám miliony dolarů.

zdroj : rt.com   překlad : svobodnenoviny.eu

 

 

 

 

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*