Americká rozvědka hledá osobu, která předala tajná data serveru WikiLeaks

Americká rozvědka hledá osobu, která předala tajná data serveru WikiLeaks

Americká centrální zpravodajská agentura (CIA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se údajně pokoušejí identifikovat osobu, která se podílela na nedávném úniku, který umožnil serveru WikiLeaks zveřejnit utajované dokumenty CIA, včetně některých informací o malwaru, který útočí na chytré telefony.

CIA a FBI hledají „zasvěcenou osobu“, která by mohla být zaměstnancem CIA nebo jejím dodavatelem. Zdroje obeznámené s vyšetřováním sdělily kanálu CBS, že k utajovaným materiálům mohly mít přístup stovky lidí.

Server WikiLeaks minulý týden zveřejnil šest dokumentů o malwaru HIVE vyvinutém CIA, který umožňuje přenos informací do rukou CIA odhalených agenturou na cílových zařízeních a přijímání příkazů o tom, co s těmito informacemi dělat.

Toto odhalení bylo součástí větší série publikací o tom, co mají být důvěrné soubory související se CIA. Server WikiLeaks začal zveřejňovat důvěrné údaje dne 7. března a publikoval dokumenty o různých špionážních technikách a zranitelných místech ve velkých operačních systémech, které studovala a dokumentovala CIA. Část těchto údajů odhalila existenci programu, který umožňuje CIA zakrýt své digitální stopy. Odhalení ze 7. března naznačilo, že CIA vyvinula nástroje, které by mohly být použity bez povšimnutí antivirových programů.

CIA nepotvrdila pravost dokumentů, zatímco Bílý dům tento únik odsoudil. Ředitel CIA Mike Pompeo minulý týden nazval server WikiLeaks „nestátní nepřátelskou zpravodajskou agenturou, která je často podněcována státními aktéry, jako je Rusko.“

V reakci na připomínky Pompea, zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange uvedl, že cílem CIA je podrývat americkou demokracii a americkou ústavu.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*