Americká média v panice: Ruské zbraně jsou smrtonosnější než jaderné bomby

Americká média v panice: Ruské zbraně jsou smrtonosnější než jaderné bomby

Ruské rakety s konvenčními hlavicemi jsou více smrtící než jaderné zbraně a Spojené státy dělají velkou chybu, že se stahují ze Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), podle deníku Foreign Policy.

Podle článku může být rozhodnutí o odstoupení od smlouvy pro Washington smrtelné. A proto, Moskva nepotřebuje zvyšovat svůj jaderný potenciál, nicméně, porušování smlouvy ji umožní umístit nové pozemní střely s konvenčními hlavicemi.

Americký deník napsal, že v době podpisu smlouvy INF stany nezohlednily, že by smlouva také zakazovala střely s nejadernými hlavicemi, které jsou považovány za sekundární po jejich jaderných obdobách.Nicméně, několik odborníků pochopilo potenciál, který může mít vysoce přesná konvenční zbraň. V souvislosti s tímto tématem článek připomíná slova Nikolaje Ogarkova, tehdejšího náčelníka ozbrojených sil SSSR v roce 1984. Podle něj, vysoce přesné střely se zvýšeným dosahem mohou dramaticky zvýšit destruktivní schopnosti konvenčních zbraní, které se z hlediska efektivity přibližují k jaderným zbraním.

Kromě toho, deník Foreign Policy dále zdůraznil, že NATO využívá rakety dlouhého doletu, které jsou také omezeny ve smlouvě INF. Umístění tohoto typu zbraně na lodě, ponorky a vojenská letadla byla cesta, jak se vyhnout porušení smlouvy.

Na druhou stranu, pro Rusko je jediná cesta, jak reagovat na hrozbu Západu, rozvíjení smrtelnějších nejaderných pozemních raket. Podle článku, Moskva má tyto technologie, zatímco opuštění Washingtonu od smlouvy umožní jejich realizaci.

INF, podepsaná mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v roce 1987, zavazovala obě strany k likvidaci ze země odpalovaných balistických střel GLBM (Ground-Launched Ballistic Missile) a ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu GLCM (Ground-Launched Cruise Missile) s doletem 500 až 5500 km.

V rámci INF byly zničeny také příslušné odpalovací systémy, podpůrná zařízení a struktury (spojené s produkcí a opravou nosičů, raketových skladů, testovacích míst atp.). Oba státy se mimo jiné zavázaly střely tohoto typu v budoucnu nevlastnit a neužívat.

INF se v té době týkala amerických raket středního doletu Pershing II a střel s plochou dráhou letu BGM-109G. Na sovětské straně měly být zničeny střely RSD-10 Pioněr (SS-20), R-12 Dvina (SS-4) a R-14 Čusovaja (SS-5). Z kategorie střel krátkého doletu (500 až 1000 km) se Washington zavázal zlikvidovat své Pershing IA, zatímco Moskva rakety TR-1 Temp (SS-12) a OTR-23 Oka (SS-23).
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*