Americká armáda se připravuje, že bude vykopnuta z Turecka

Americká armáda se připravuje, že bude vykopnuta z Turecka

Plány Washingtonu pro autonomní severní Sýrii řízené Kurdy téměř jistě zničí vztahy mezi USA a Tureckem. Ve skutečnosti se zdá, že USA se na to spoléhají.   

Nedávná návštěva Rexe Tillersona v Turecku dala jasně najevo, že USA souhlasí s kurdskými ambicemi v severní Sýrii – a teď se Washington připravuje na nevyhnutelný propad vztahů s Ankarou.

Rozhodnutí USA z minulého týdne zmocnit se letecké základy Tabqa před syrskou arabskou armádou by mohlo sloužit k dalším strategickým cílům: zajistit si alternativní operační základnu v očekávání, že USA ztratí přístup na leteckou základnu Incirlik v Turecku.

Deník Voice of America informoval:

Dva američtí úředníci deníku Voice of America sdělili, že američtí inženýři a personál pracují na opravách a restaurování letecké základny v blízkosti přehrady Tabqa, které se zmocnily Amerikou podporované syrské demokratické síly (SDF).

Od vzestupu Islámského státu, Amerikou vedená koalice používala leteckou základnu Incirlik v Turecku jako hlavní základnu pro letecké útoky proti Islámskému státu v Sýrii a v severním Iráku. Základna se také používá pro podporu Amerikou podporovaných sil v obou zemích.

Ale vztahy mezi USA a Tureckem jsou stále na bodě mrazu kvůli americké podpoře kurdských sil v syrské občanské válce a tureckými nároky na vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena z USA, kterého turecké vedení obviňuje z červencového neúspěšného puče v Turecku.

Ankara odmítá podporu Washingtonu pro syrské Kurdy bojující proti Islámskému státu. Ankara tvrdí, že kurdská milice, známá jako YPG, je teroristická organizace napojena na zakázanou PKK – Kurdskou stranu pracujících, která bojuje proti tureckému státu po mnoho let.

Ačkoli americký ministr zahraničí Rex Tillerson ocenil během své návštěvy v Ankaře Turecko jako důvěryhodného spojence v boji proti Islámskému státu, turečtí úředníci i nadále vydávají hrozby odvetných opatření za podporu Washingtonu pro syrské kurdské bojovníky. Turecko by mohlo například zavést omezení letů USA a koaličních letadel ze základny Incirlik.

Nicméně, analytici tvrdí, že úsilí Amerikou vedené koalice modernizovat letecké základny v severní Sýrii by nakonec mohlo snížit jejich závislost na leteckou základnu Incirlik.

„Každá alternativa základně Incirlik snižuje tureckou vyjednávací sílu a vliv,“ řekl Michael Rubin, bývalý úředník Pentagonu, který je nyní analytik na institutu American Enterprise Institute ve Washingtonu.

Zatímco washingtonské ignorování syrské suverenity nemůže být považováno za pozoruhodné ani překvapivé, za zmínku stojí, že tlak na rozdělení severní Sýrie bude mít neodvolatelné důsledky pro vztahy mezi USA a Tureckem.

Ironicky, největším problémem tohoto plánu pro USA není vojenské sesazení Asada, ani syrská svrchovanost, která i tak nebyla nikdy respektována, ale fanatická opozice jejich hlavnímu spojenci v NATO, Turecku.

Tillerson v Turecku opakoval, že to „byla velmi těžká“ volba a že si jsou USA vědomy, že Kurdy navrhovaná transformace Sýrie rozzuří Ankaru, ale že cítí, že nemá jinou možnost.

Nový směr Washingtonu je špatný pro územní celistvost blízkovýchodních států, ale je také špatný pro monstrum známé jako NATO.

Ankara vždy byla „černou ovcí“ rodiny NATO – ale je také zásadním geostrategickým přínosem  a to jak díky své geografické poloze, tak i svou schopností získávat armády islamistických „umírněných“ rebelů.

USA již ničí NATO – ani k tomu nepotřebují ruskou pomoc.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*