Americká armáda se připravuje na válku s Ruskem

Americká armáda se připravuje na válku s Ruskem

Zatímco se americká média a veřejnost zaměřují na Írán, armáda Spojených států se připravuje na válku s Ruskem, podle exkluzivní zprávy deníku Newsweek. Během loňského roku napětí s Íránem vedlo Spojené státy k bezprecedentní sérii válečných her.

Během pěti měsíců, od května do konce září, se konalo 93 samostatných vojenských cvičení, přičemž síly působily nepřetržitě v a okruhu 29 zemí, informoval Newsweek. Válečné hry, které praktikovaly vše od taktiky pozemní čety po kybernetické válčení, se nekonaly pouze na Středním východě a nebyly cíleny na Teherán.Byly namířeny proti Moskvě – a představovaly nejintenzivnější nepřerušovanou soustavu cvičení od konce studené války.

„Tato aktivita kulminovala nahromaděním, které začalo poté, co Rusko v březnu 2014 anektovalo Krym od Ukrajiny. Přestože americké ozbrojené síly bojovaly několik „horkých válek“ a zapojily se do krizových situací v reakci na Írán a Severní Koreu, posun k praktikování špičkového válčení dominoval. Těžiště bylo také nepopiratelně proti Rusku, kdy byl počet evropských válečných her desetkrát větší, než počet cvičení v Číně, které se konaly současně.“

Ve světle zhoršujícího se evropského bezpečnostního prostředí se velikost a rozsah vojenských cvičení NATO a Ruska významně zvýšila – podle zprávy o tom v říjnu informoval parlamentní výbor NATO.

Výbor se obával, že NATO nedisponuje dostatečnými pozemními jednotkami ve východní Evropě, aby odrazilo ruské vměšování nebo útoky. Poukázal také na vlastní špičkové válečné hry v Moskvě, z nichž mnohé zahrnovaly scénáře za použití jaderných zbraní v evropské válce.

V říjnu loňského roku americká armáda oznámila plány, že se bude počátkem příštího roku konat to, o čem tvrdí, že bude největší Amerikou vedené vojenské cvičení v Evropě. Evropské velení USA (EUROCOM) začátkem října oznámilo, že 37 000 sil, asi 20 000 amerických vojáků, se zúčastní manévrů Defender Europe-20, které se budou konat v dubnu a květnu 2020.

Podle prohlášení USA nasadí na hlavní akci velitelství divize, tři tankové brigády a tisíce dalších jednotek, které budou v deseti evropských zemích – zejména v Německu a Polsku. EUROCOM uvedl, že se cvičení bude podobat Návratu sil do Německa nebo spíše známého Reforgeru, cvičení z doby studené války, které v roce 1988 na svém vrcholu zahrnovalo asi 125 000 jednotek NATO.

Tehdy se Washington soustředil na rychlé rozmístění vojsk do Evropy ve velkém počtu jako klíčovou součást svých příprav na potenciální konflikt se Sovětským svazem. Potřeba takovýchto cvičení zmizela, protože po rozpadu Sovětského svazu se riziko velkého konfliktu v Evropě snížilo. Poslední Reforger se konal v roce 1993.

Defender Europe-20 má být údajně největším vojenským cvičením vedeným USA v posledních 25 letech. Navzdory rozmístění velkého počtu vojsk na Blízký východ se Spojené státy v posledních letech zaměřily na „obranu“ Evropy proti tomu, co nazývá „ruská agrese“.

Tento vývoj přichází při zvýšeném napětí na západních hranicích Ruska v důsledku rostoucího vojenského hromadění aliance NATO vedené USA. USA a jejich spojenci nasazují zbraně a vybavení na východní hranici NATO od roku 2014, po opětovném začlenění Krymského poloostrova k Rusku po všeobecném referendu.

Rusko v reakci na to nasadilo na své hranice jednotky a jaderné rakety a zintenzivnilo vojenské cvičení v regionu. Přední americký politický analytik a filozof Noam Chomsky varoval, že rostoucí napětí mezi Ruskem a Spojenými státy by mohlo vést k jaderné válce, která by mohla způsobit konec lidstva.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Americká armáda se připravuje na válku s Ruskem

  • Jen aby si váleční štváči pod vlivem cvičení nezačali myslet, že mohou Rusko porazit ve válce. To by byl masakr. Evropa by to odnesla nejvíc.
    V USA si přejí válku proti Rusku do posledního Evropana. Uvolnil by se jim trh a zbavili by se konkurence.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*