Alexis Tsipras nemá mezi premiéry EU sobě rovného. To vítězství bylo geniální

Alexis Tsipras nemá mezi premiéry EU sobě rovného. To vítězství bylo geniální

Četl jsem nemasné neslané komentáře jak Bohuslava Sobotky, tak kupř. bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka, ale i bankéře Bureše, kteří tak trochu hodnotili vítězství řecké Syrizy a jejího lídra, jako cosi v podstatě obyčejného a nijak tak zásadního.

Dobře, vítám, že Bohuslav Sobotka Tsiprasovi poblahopřál a zcela zapomněl na povýšenecké úvahy, které spolu s dalšími, zejména Andrejem Babišem na konto Alexise Tsiprase vedli. Oba dva nejsou nejneschopnější, ale aby během jediného měsíce, podepsali téměř sebevražednou smlouvu s věřiteli, vyvolali předčasné volby, zbavili se radikální vnitrostranické opozice a vytvořili znovu vládu ve stejném formátu jako předtím, to je čin geniální. Geniální o to více, že prakticky celá Evropská unie byla zběsilá a chtěla Řecko potupit, zničit a toho drzého schopného fracka zadupat do země…

Zmínění autoři jakoby naznačuje, že Tsipras už bude jen pokorně akceptovat, co před měsícem podepsal. Myslím si, že opak je pravdou. Merkelová a Schaüble budou ještě plakat.

Doba se mění neskonalým tempem. Ta tam je silná Evropa, Ta tam je silná Angela Merkelová.

Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Channel 4 News
Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Channel 4 News

Desetititisíce uprchlíků, které ze ženou do západní Evropy, zejména Německa, Francie či Švédska a jako proud vody s sebou strhávají hráze v Maďarsku, Rakousku, Chorvatsku či Srbsku Evropu rozkolísali způsobem, který nezažila od roku 1989.

Oslabená Evropská komise, oslabená Merkelová nebudou moci Tsiprasovi tolik vzdorovat, a protože Evropu  čekají zejména volby ve Španělsku, moc bych za to nedal, že triumfální vítězství  Syrizi se může podepsat i na úspěchu radikální levice španělských Podemos…A to by byl fakt chutný bombonek. Odpadly by další dvě mainstreamové strany…

Tsipras si to vybere i s úroky a zaslouženě…A Kalousku, ty tady neprskej.

Všichni to cítíme. Evropa se musí od základů změnit…

A Alexis Tsipras a jeho Syriza je rozhodně jedním z nových odvážných proudů.

 

 

Judr. Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*