Alergie na pyl či astma se dá léčit i medem. Podívejte se jak

Alergie na pyl či astma se dá léčit i medem. Podívejte se jak

Mnoho lidí trpících na alergie věří, že lokálně produkovaný med dokáže výrazně zmírnit příznaky pylových alergií a také astmatu.

Základní myšlenka je v tom, že během sklizně medu, kdy včely létají z jednoho květu na druhý, se na ně nalepí pylové spory, které se pak stanou součástí medu.

Předpokládá se, že konzumace takového medu, byť jen jedné lžičky denně, dokáže prostřednictvím pravidelného vystavení se alergenům vybudovat proti nim imunitu a někdy i zcela nebo téměř vyléčit.

Jedna z nových studií hodnotila efekt užívání předsezónního březového medu a běžného medu na výskyt příznaků alergií a užívaných léků během březové pylové sezóny.

Studie hodnotila 44 pacientů s alergií na březový pyl, kteří mezi listopadem a březnem užívali buď březový, nebo obyčejný med.

Kontrolní skupina obsahovala 17 pacientů, kteří užívali jen běžné protialergické léky zaměřené na kontrolu příznaků astmatu a alergie.

Výsledky této studie byly, že pacienti užívající bezový med vykazovali oproti kontrolní studie následující zlepšení:

  • 60% snížení příznaků alergie
  • 2x krát takové množství bezpříznakových dnů
  • 70% méně dnů se závažnými symptomy
  • 50% snížení užívání antihistaminů

Jak med léčí alergii a astma

Samotná teorie fungování této metody léčby je poměrně logická.

Hlavní myšlenka spočívá v tom, že lokálně produkován med obsahující pylové spory místních rostlin působí v podstatě stejným způsobem jako přírodní vakcína.

Příjem malého množství alergenu postupně v těle vybuduje přirozenou imunitu proti tomuto alergenu.

Důležité zde ale je to, aby byl med produkován lokálně, v opačném případě nemusí obsahovat pylové složky těch rostlin, které se v dané lokalitě nacházejí.

Běžné doporučení je konzumace jedné lžičky medu několik měsíců před začátkem pylové sezóny.

Dvě důležitá varování

I přes doporučení konzumovat v případě pylových alergií med, nesmíme zapomínat na to, že med samotný je pro někoho alergenem a může vyvolat vážné alergické reakce, včetně anafylaktického šoku.

Takže v případě, že se u vás v minulosti vyskytla alergická reakce na med, tak ho užívat nesmíte.

Pokud se rozhodnete pro tuto terapii, pak pro jistotu ze začátku třeba užívat jen velmi malé množství medu a dávky zvýšit až když se prokáže, že ho dobře snášíte.

Dalším důležitým faktem, na který nesmíme zapomínat, je to, že med má vysoký obsah fruktózy, běžně 70 až 80%. V případě predispozice odolnosti vůči inzulínu by vyšší dávky fruktózy mohly rozházet váš systém.

Každá čajová lžička medu obsahuje přibližně 4 gramy fruktózy. Doporučuje se udržet její příjem pod hranicí 25 gramů na den.

To platí především pro lidi s výskytem vysoké hladiny inzulínu v krvi, typické především při obezitě, vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu a cukrovce.

Vitamin D jako nejdůležitější prvek léčby astmatu a alergií

Navzdory doporučení určitě vyzkoušet lokálně produkovaný med jako způsob léčby pylových alergií, nesmíme zapomenout na jeden z nejdůležitějších faktorů životního stylu ovlivňujících toto onemocnění. Jedná se o dostatek vitaminu D.

Poslední výzkumy dokonce ukazují, že nedostatek vitaminu D může být primární příčinou vývoje astmatu.

Pro mnoho lidí to může znamenat to, že zbytečně trpí astmatem, protože nedostatek vitaminu D se dá velmi jednoduše odstranit.

Je třeba také nezapomínat na to, že v případě astmatu bude člověk potřebovat vyšší dávky vitamínu D jako běžně doporučené (200 až 600 jednotek na den). Při astmatu jsou potřebné dávky 50 až 70 ng / ml.

Ideální je získat jej prostřednictvím bezpečného vystavení se slunečnímu záření.

Stejně nelze zapomínat na to, že používání opalovacích krémů blokuje UV paprsky, které jsou nutné k tomu, aby kůže dokázala vitamin D vyprodukovat.

Také je možné doplnit tento vitamín ústní formou pomocí doplňků, konkrétně vitaminem D3.

Další bezpečné a efektivní strategie pro léčení astmatu

I přesto, že astma je závažná nemoc, její léčení není vůbec komplikovanou záležitostí.

Optimalizace úrovně vitamínu D je prvním krokem, ale jsou zde i další základní strategie, které umí pomoci odstranit její příčinu.

Mezi tyto strategie patří následující:

1.Zvýšení příjmu živočišných Omega 3 kyselin

I navzdory přesvědčení, že všichni lidé potřebují rostlinné omega 3 kyseliny, je tu jeden problém.

Ten bývá v tom, že mnoho lidí má problém s metabolismem rostlinné ALA na mastné kyseliny vyššího řádu jako jsou DHA a EPA, které jsou zároveň silnými antioxidanty.

DHA a EPA najdete v největším množství v rybím oleji.

2.Snížení příjmu Omega 6 kyselin

Ke zvýšenému příjmu Omega 3 kyselin je zároveň nutné omezení příjmu Omega 6 kyselin, protože zde jde o jejich vzájemný poměr.

Před 100 lety lidé běžně ročně konzumovali jen asi 1 kg Omega 6 kyselin, ale dnes je tomu díky rostlinným olejům (řepkový, slunečnicový a podobně) téměř 35 až 40 kg ročně.

Při konzumaci zpracovaných potravin se poměr mezi Omega 3 a 6 kyselinami výrazně změní, což má pak za následek různé záněty v těle vedoucí nakonec k astmatu.

3. Zvažte tzv. hypotézu hygieny

Jde o to, že současná posedlost hygienou, hlavně u dětí způsobuje, že ty nepřicházejí do styku s běžně se vyskytujícími bakteriemi, viry ale i alergeny.

To znemožňuje jejich imunitnímu systému se správně vyvíjet a naučit se rozpoznávat tyto cizorodé prvky.

4. Pravidelné cvičení

Cvičení je také klíčové protože pomáhá regulaci úrovně inzulínu v krvi.

Také zvyšuje citlivost na inzulín, což má za následek, že tělo ho potřebuje vyrábět v menších dávkách.

 

(Badatel/svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Alergie na pyl či astma se dá léčit i medem. Podívejte se jak

  • Působení medu může mít racionální jádro. Organizmus totiž nemůže reagovat proti potravě- imunita by ničila zažívací orgány. Antigeny v potravě vyvolávají imunologickou toleranci, čili specifickou neodpovídavost imunitního systému. Na toto téma existují stovky vědeckých publikací. Jediným problémem by mohlo být příliš malé množství pylu v med, takže přídavek pylu do medu může zvýšit efekt.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*