Al-Liby byl dvojitý agent CIA

Al-Liby byl dvojitý agent CIA

Abu Ana al-Liby

Většina bezpečnostních a zpravodajských služeb operujcících v Severní Africe se byla vědoma, že se lídr Al-Kájdy Abu Ana al-Liby, narozen jako Nazih Abd al-Hamid al- Ruqhay, ukryl v Libyi. Alžírský bezpečnostní zdroj al-Khabaru sdělil, že během několika dnů před libyjskou válkou bezpečnostní aparátus Muammara Kaddáfího informoval sousední země, že se několik vysokých figur Al-Kájdy vrátilo do Libye z Iráku a Afghánistánu, a že mezi nimi byl i Abu Anas al-Liby.

Operace pro zajetí al-Libyho na libyjské půdě americkými zvláštními jednotkami, které byly zamaskovány jako Arabové a mluvily arabskými dialekty, přišlo jako malé překvapení. Většina zpravodajských služeb operujících v regionu se domnívala, že je Liby dvojitý agent – který dlouho vysvětloval, proč jej Američané více jak dva roky nedokázali zaměřit i přes fakt, že věděli, že je v Tripolisu. Podle dalších dobře informovaných zdrojů byl al-Liby před rokem a půl dán pod dohled CIA.

Řekl nám, že Spojené státy nebyly jedinou zemí, která o jeho pohybech věděla. Bezpečnostní složky dalších zemí, včetně Mali a Mauritánie, také věděly, že je v Libyi a domnívaly se, že jej Spojené státy umístíly buď pod sledování, aby od něj získaly informace týkající se Al-Kájdy v Severní Africe, nebo s nimi spolupracoval.

Náš dobře informovaný zdroj odhalil, že Kaddáfího agenti sdělili všem sousedním zemím, že si uprchlík užívá ochranu salafistických revolucionářů v Libyi, a že je “nemožné, aby taková informace nespadla do rukou CIA, která byla během války proti Kaddáfímu aktivně zapojena, a nevěděla o dohodě s Kaddáfím o přepravení Libyho do Libye, stejně tak o smrti jednoho z jeho příbuzných během střetu s Kaddáfího jednotkami jen pár dnů před pádem Tripolisu do rukou rebelů.”

Někteří pozorovatelé se domnívají, že Libyho zatčení a deportace do Spojených států přichází v rámci vojenské odpovědi na útok na obchodní dům v Keni, který provedla skupina Al-Shabab napojená na Al-Kájdu. Abu-Anas al-Liby byl obviněn Spojenými státy, že je jeden z mozků bombových útoků na americké ambasády ve Východní Africe.

http://worldmeets.us/elkhabar000003.shtml#.Ul13mBAzLPp#ixzz2hoRA7nN

To by vysvětlovalo hodně, akorát pořád není jasné, proč ho zatkli až teď. Liby musel spolupracovat s agenturami, protože jinak by mu nebyl udělen v Británii azyl.

zdroj : wertyzreport.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*