Al-Káida z Jemenu nebo strategické zájmy USA?

Al-Káida z Jemenu nebo strategické zájmy USA?

Podle novinových zpráv uskutečnila útoky na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo jemenská odnož Al-Káidy na arabském poloostrově zvaná (AQAP).

AQAP a Jemen sehrávají velkou úlohu v geopolitických plánech v celém regionu Arabského moře.

Foto: Infowars.com
Foto: Infowars.com

V roce 2010, F. William Engdahl z Centra pro výzkum globalizace napsal:

Strategický region mezi Jemenem a Somálskem se stává místem geopolitického zájmu. Je to oblast Bab el-Mandab, jedna z těch, které vláda USA zahrnuje do seznamu sedmi strategických námořních uzlů při přepravě ropy. Americká vládní agentura pro energetické informace uvedla, že „uzavření Bab a-Mandabu by mohlo zabránit tankerům z oblasti Perského zálivu, aby se dostali k Suezskému průplavu a ropovodu Sumed, a odklonilo by je na plavbu okolo jižního cípu Afriky. Průliv Bab el-Mandab je spojení mezi cípem Afriky a Středním východem a strategické spojení mezi Středozemním mořem a Indickým oceánem.“

Záminka pro vojenské obsazení vod okolo Bab el-Mandab jednotkami USA nebo NATO by Washingtonu pomohlo získat další významnou oblast v jeho snaze o kontrolu sedmi nejdůležitějších ropných překladišť po celém světě, což je hlavní součástí jakékoliv budoucí americké strategie zaměřené na zabránění toku ropy z Číny, EU, nebo jakéhokoliv regionu, který by se stavěl proti politice USA. Vzhledem k tomu, že významné toky saudské ropy procházejí přes Bab el-Mandab, jeho vojenská kontrola ze strany USA by sloužila jako překážka, která by odradila Saudské království, aby se seriózně zabývalo prodejem ropy do Číny nebo do jiné země, pokoušející se obchodovat jinak než v dolarech, jak nedávno uvedl britský novinář Robert Fisk z deníku The Indepedent.


USA by také byly schopné ohrozit čínskou přepravu ropy z Port Sudanu na pobřeží Červeného moře na sever od Bab el-Mandab, hlavní tepnu v čínských národních energetických zájmech.

Kromě geopolitického postavení jako hlavního překladiště globálního tranzitu ropy, Jemen údajně vlastní část z největších světových nevyužitých zásob ropy. V jemenské Masilia Basin a Shabwa Basin hlásí mezinárodní ropné společnosti objevy „světové třídy“. Francouzský Total a několik menších mezinárodních ropných společností jsou zainteresovaní v rozběhu těžby jemenské ropy. Asi před patnácti lety mi na soukromém setkání řekl jeden dobře informovaný zdroj z Washingtonu, že v Jemenu se nachází „hodně nevytěžené ropy, kterou by bylo možno uspokojit celosvětovou poprávku dokonce na padesát let.“ Je možné, že toto je skutečným důvodem zájmu Washingtonu o Jemen, a ne al-Káida, jejíchž samotnou existenci zpochybňují i zkušení odborníci na islámský svět.

 

 zdroj : http://www.infowars.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články