Aktivistka globálního oteplování Greta Thunbergová bude na rok uvolněná ze školy kvůli výletu do USA

Aktivistka globálního oteplování Greta Thunbergová bude na rok uvolněná ze školy kvůli výletu do USA

Aktivistka globálního oteplování Greta Thunbergová bude rok mimo školu a odcestuje do USA, aby pokračovala ve své kampani na podporu ochrany životního prostředí.

Mladá dívka v loňském roce odstartovala nesmírně populární hnutí „školní stávky“ pro děti, aby donutili starší lidi zaujmout seriózní postoj k řešení ničivých důsledků změny klimatu a zabezpečili jejich budoucnost.Milióny školáků po celém světě pochodovaly nebo pořádaly události jako součást tohoto hnutí.

 

16letá Thunbergová řekla švédskému deníku Dagens Nyheter, že bylo obtížné rozhodnutí uvolnit se na tak dlouhou dobu ze školy, ale zatímco její vzdělání údajně neutrpí za jeden rok, jsou potřebné rychlé kroky pro řešení změny klimatu.

Thunbergová v rámci svého závazku ke snížení emisí uhlíku necestuje letadlem. Přijetí pozvání na zářijové zvláštní setkání OSN o změně klimatu v New Yorku pro ni znamená dlouhou transatlantickou plavbu, takže se rozhodla, že se na tak dlouhou cestu uvolní ze školy.

Thunbergová také plánuje zúčastnit se v prosinci summitu OSN Cop25 o změně klimatu v Santiagu, Chille.

Thunbergová je známá tím, že inicializovala hnutí školních stávek pro klima, které vzniklo v prosinci 2018 po Konferenci OSN o změně klimatu 2018 v Katovicích. Její vlastní aktivity začaly již v srpnu 2018 stávkou před švédským parlamentem (Riksdag) ve Stockholmu ve Švédsku pod sloganem Skolstrejk för klimatet (školní stávka pro klima), kterou chtěla posílit pozornost problémům klimatické změny. Ačkoliv samotné Švédsko přijalo podle místních politiků „nejambicióznější klimatickou legislativu na světě“ s tím, že země bude do roku 2045 uhlíkově neutrální, Greta poukazovala na to, že tak bohatá země, jako je Švédsko, může dělat víc.

V rámci hnutí, iniciovaného Gretou Thunbergovou proběhla 15. března 2019 celosvětová školní stávka za klima, které se odhadem účastnilo minimálně 1,4 mil. školáků v 112 zemích po celém světě. Další celosvětová stávka je plánována na 24. května.

Za své aktivity obdržela Greta Thunbergová různé ceny a vyznamenání. V březnu 2019 ji tři členové Norského parlamentu nominovali na Nobelovu cenu za mír. V květnu 2019, se stala ve svých 16 letech osobností časopisu Time Magazine, když byla uvedena na titulní obálce květnového čísla.

Greta Thunbergová se narodila 3. ledna 2003. Její matka je švédská operní zpěvačka Malena Ernman a jejím otcem je herec Svante Thunberg, který dostal křestní jméno po svém předkovi a nositeli Nobelovy ceny za chemii, Svante Arrheniusovi, který byl v roce 1896 prvním člověkem, který vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého. Jejím dědečkem je herec a režisér Olof Thunberg.

V pořadu TEDx v prosinci 2018 říká Greta Thunbergová, že o klimatické změně zaslechla poprvé, když jí bylo osm let a když slyšela, co se děje, nemohla pochopit, že se s tím problémem nic nedělá.Ve věku 11 let z toho dostala deprese a přestala mluvit. Později jí byl diagnostikován Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus. Sama uvádí, že díky selektivnímu mutismu mluví, jen, když je to potřeba a že zjistila, že „nyní je to jedna ze situaci, kdy mluvit musí“ a vysvětluje „Vidím svět trochu jinak, z jiné perspektivy. Mám speciální zájem. Je velmi časté, že lidé na autistickém spektru ho mají.”Říká také „Cítím, že umírám zevnitř, pokud neprotestuji“. Ke svým protestům každý pátek před Švédským parlamentem říká „Dělám to proto, že vy dospělí kradete mou budoucnost“. Jejím klíčovým postojem je, že politika dělá příliš málo na ochranu klimatu a funguje tudíž nezodpovědně, zejména vůči mladým lidem. Vyzývá k výraznému zrychlení ochrany klimatu na celém světě a chce pokračovat ve stávce, dokud Švédsko nezačne snižovat emise skleníkových plynů o 15 % ročně. Argumentuje, že Švédsko, jako bohatá země, má povinnost snižovat emise rychleji než jiné státy.Vadí jí především, že bohaté Švédsko se tváří jako velmi angažovaná země v boji s klimatickou změnou, ve skutečnosti ale politici nic reálného nedělají. Napsala také článek „Švédsko není příkladem“.

 

(Foto: Greta Thunbergová @skeptikaa / Twitter)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Aktivistka globálního oteplování Greta Thunbergová bude na rok uvolněná ze školy kvůli výletu do USA

  • Ta holka je důkaz toho, že „Globální oteplování“ je spíše pocit, než výsledek vědeckého zkoumání. Jde o přerozdělování miliard na něco, co lidstvo ovlivnit nemůže. Není důležité chodit do školy. Stačí dostatečně hlasitě plácat nesmysly a hned se toho někdo chytí, aby to zneužil Budou se vydávat miliardy na konference, pavědecké projekty atd.
    Pak USA nahází pár bomb někde po světě a způsobí tím katastrofu, která je nesrovnatelně horší, než to hloupé oteplování.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*