Africká země zakázala BBC a Hlas Ameriky kvůli šíření „falešných zpráv“

Africká země zakázala BBC a Hlas Ameriky kvůli šíření „falešných zpráv“

Regulátor médií v zemi obvinil BBC z šíření obsahu, který „riskuje národní soudržnost a usmíření“ a obvinil Hlas Ameriky ze zaměstnávání opozičních osobností, které byly spojovány s násilím, jenž předcházelo pokusům o převrat v květnu roku 2015.

Středoafrická země Burundi zakázala BBC a donekonečna pozastavila Hlas Ameriky a obvinila mezinárodní pobočky Spojeného království a USA že šíří „lži“ a dezinformace.Ve svém prohlášení regulátor médií v Burundi uvedl, že zrušil licenci společnosti British Broadcasting Corporation kvůli nedostatečným opatřením přijatým po odvysílání dokumentu, o němž úřad tvrdí, že obsahuje lži, včetně tvrzení, že členové zpravodajských služeb se zabývají zadržováním a mučením disidentů.

Mezitím, Hlasu Ameriky byla odebrána licence kvůli tomu, že zaměstnával Patricka Nduwimana, novináře podezřelého z ůčasti na neúspěšném pokusu o převrat proti prezidentovi Pierrovi Nkurunzizovi v květnu 2015.

Jak BBC, tak Hlas Ameriky již obdržely šestiměsíční pozastavení v květnu minulého roku před ústavním referendem, jehož cílem bylo umožnit prodloužení funkčního období pro Nkurunzizu.

BBC odsoudila burundskou vládu z „bezdůvodného rozhodnutí“ proti stanici a Hlasu Ameriky a uvedla, že tento krok „zasadí velkou ránu proti svobodě médií“.

Ředitelka Hlasu Ameriky Amanda Bennettová uvedla, že Amerikou financovaná televize je „znepokojena, že novinářům v Burundi je nyní zakázáno komunikovat s Hlasem Ameriky“ a zopakovala vyjádření BBC, že „tyto pokračující hrozby vůči našim novinářům podkopávají svobodu tisku v zemi.“

Jak BBC tak Hlas Ameriky nadále v Burundi vysílají na krátkovlnné frekvenci, která může být naladěna obyčejnými rádii.

Willy Nyamitwe, vysoce postavený poradce prezidenta Nkurunzize hovořil s Hlasem Ameriky telefonicky a uvedl, že toto médium je zakázáno kvůli šíření falešných zpráv.

„Některá mezinárodní média jsou zaujatá. Každý ví, že některé zprávy byly lživé zprávy, falešné zprávy,“ uvedl. „Takže pokud se tito lidé ani nemohou pokusit mluvit pravdu, pokud někteří lidé používají některá média pouze k šíření lží, jaké další připomínky musím učinit?“ Zeptal se.

Nyamitwe zdůraznil, že země má „tisíce novinářů“ a desítky „mediálních domů, rozhlasových stanic, televizních stanic, novin, online médií, které nadále svobodně fungují.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*