Afghánistán odmítá kvůli obavám z koronaviru přijmout deportované migranty z Evropy

Afghánistán odmítá kvůli obavám z koronaviru přijmout deportované migranty z Evropy

Afghánistán prohlásil, že jde o opatření proti šíření koronaviru (COVID-19), proto již nebude přijímat Afghánce, kteří jsou deportováni ze Švédska. Žádá také všechny ostatní evropské země, aby pozastavily deportace.

Švédská policie oznámila na svých webových stránkách, že deportace Afghánců bude muset přestat kvůli rozhodnutí afghánské vlády, podle zprávy deníku Fria Tider. Rovněž oznámili, že deportace jsou stále náročnější, protože počet dostupných mezinárodních letů v důsledku karanténních opatření rychle klesá.Jednání s Afghánci pokračují ohledně toho, kdy může dojít k obnovení deportací. Mezitím však může být Švédsko nuceno zvážit propuštění zadržených afghánských migrantů zpět na veřejnost.

„Rozhodnutí v Afghánistánu znamená, že [švédská] policie bude muset znovu zvážit, zda existuje ještě legislativní podpora, aby navrátilci zůstali ve vazbě,“ stojí v prohlášení švédské policie. „Pokud již neexistuje žádné legislativní odůvodnění, může to vést k propuštění některých zadržených, kteří jsou nyní ve vazbě.“

Dánsko, Finsko a Spojené království již na žádost vlády zastavily deportační lety do Afghánistánu. Kábul tvrdí, že v současné době se z Íránu vrací denně více než 10 000 Afghánců, kde bylo ohnisko nákazy koronaviru těžké, a že proto již nemají zdroje k tomu, aby přijímali občany, kteří se vracejí z Evropy. Žádají, aby všechny evropské země deportace zastavily.

Německo takové prohlášení zatím neučinilo, ale podle zprávy deníku Deutsche Welle může také zastavit své lety. Německo má v současnosti více než 24 300 afghánských občanů, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty. Německé orgány schválily pouze přibližně 40% žádostí afghánských uprchlíků. Bavorsko má nejvyšší výskyt vyhoštění afghánských žadatelů o azyl, zatímco Brémy zatím žádného deportovaly.

Dne 12. března byl do Kábulu vyslán německý let s deportovanými Afghánci, který přepravil 39 mužů, z toho 22, kteří byli odsouzeni za trestný čin. Muži byli přivedeni z devíti různých německých států.

I když by měl Afghánistán pokračovat v přijímání deportací, německé orgány již nemají zdroje k jejich řešení, zatímco se nadále rozvíjí koronavirová krize. „Vzhledem k prioritním úkolům, státní policie a federální policie pro ochranu obyvatelstva v souvislosti s prevencí regionálního šíření koronaviru, může dojít k dalším omezením návratových opatření,“ řeklo ministerstvo vnitra deníku Deutsche Welle.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*