Advokáti Guantanamských vězňů obviňují Spojené státy z mučení

Advokáti Guantanamských vězňů obviňují Spojené státy z mučení

guantanamo

Advokáti pěti zadržovaných vězňů v CIA založeném tajném vězení v Guantanamu tvrdí, že je jejich klientům znemožněno otevřeně hovořit o otřesném zacházení v tomto zařízení. Jejich advokáti proto požádali tribunál pro vojenské zločiny, aby tyto omezení zrušil a tím umožnil jejich klientům promluvit na veřejnosti o tom, jak se s nimi zacházelo. Tvrdí také, že soud tyto informace udržuje v tajnosti a tím porušuje dohodu OSN o mučení.

Jejich obhájci již dříve protestovali proti americkému porušování práv proti komunikaci mezi obhájci a zadrženými.

Advokátka Cheryl Bormann, která zastupuje vězně z Jemenu Walida Attashe, který je obviněný z údajného výcviku některých z únosců 11.září 2001 a tvrdí, že se ji nedaří tento případ vyšetřit vzhledem k neustálým překážkám.

Advokátka Bormann  i jiní namítali proti soudci   Jamesi Pohlovi, že vládne takové ochranné nařízení regulující přípravu procesu, že znemožňuje obhájcům vyplnit žalobu v souladu s dohodou OSN proti mučení a taky nařizuje uvězněným, aby nikdy nemohli jiným soudům ani vládám sdělit cokoliv o tajných odposleších CIA.

Pět uvězněných na americké základně na Kubě tvrdí, že špatné zacházení spočívá v bití, nedostatku spánku, vystavovaní extrémním teplotám, stresem a umělému topení.

Obhájce jednoho z vězňů Khalid Šejk Mohammed  tvrdí, že byl jeho klient vystaven umělému topení 183-krát a nesmí kontaktovat organizace pro lidská práva, aby nemohl svědčit o mučení. Obžaloba naopak odmítá, že by byl některý z vězňů mučen, protože zákon vynucené přiznání nepřipouští.

zdroj : presstv.ir  překlad : svobodnenoviny

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*