8000 vojáků NATO zahájilo cvičení v blízkosti rusko-norské hranice (Video)

8000 vojáků NATO zahájilo cvičení v blízkosti rusko-norské hranice (Video)

Celkem 8000 vojáků NATO bylo nasazeno v regionu Finnmark v severním Norsku, 160-300 km od ruských hranic kvůli sérii společných vojenských cvičení.                     

Cvičení Joint Viking 2017, které zahrnuje britské, americké a norské vojáky, odstartovalo v pondělí a očekává se, že potrvá do 15. března, podle stránek norských ozbrojených sil. Primárním cílem cvičení má být procvičit krizové situace a obranu Norska.

Cvičení se účastní celkem 8000 vojáků, včetně 700 vojáků americké námořní pěchoty, americká armáda a britští mariňáci, kteří byli integrováni do norských jednotek. Britští a američtí vojáci se zúčastnili přípravných cvičení za účelem aklimatizace na drsné norské počasí.

Po celou dobu cvičení, ve vzdušném prostoru je zakázán přístup pro všechny drony.

„Ozbrojené síly budou mít ve vzduchu hodně aktivit za pomocí stíhaček, vrtulníků a dopravních letounů. Pro zajištění bezpečnosti ve vzduchu jsme proto zavedli zákaz pro všechny drony,“ sdělil vojenský mluvčí Ivar Moen norské rozhlasové stanici NRK.

V minulých letech, cvičení Joint Viking se konalo v Hordalandu v roce 2013, Tromsu v roce 2014, Finnmarku v roce 2015 a Trøndelagu v roce 2016. Předchozí cvičení ve městě Finnmark bylo považováno ze strany Ruska jako provokace a v reakci bylo zahájeno rozsáhlé cvičení na poloostrově Kola.

Letos však byla Moskva informována o plánovaných manévrech v předstihu, řekl Moen rádiu NRK.

V lednu, 300 amerických mariňáků z Camp Lejeune, Severní Karolíny, bylo nasazeno do Norska. Norsko a USA popřeli tvrzení, že toto nasazení mělo za cíl vyprovokovat Rusko jako součást širší kampaně NATO bránit to, co označuje za „ruskou agresi“ v Evropě, tím, že posílá další jednotky a zbraně k ruským hranicím.

Norsko jako zakládající člen NATO se zavázalo, že nebude hostit zahraniční síly, aby uklidnilo obavy Moskvy, že by Norsko mohlo sloužit jako platforma pro překvapivý útok. Po celá desetiletí tato skandinávská země povolovala vstup do země pouze vojákům ostatních spojenců pro tréninkové účely.

Oslo odmítlo tvrzení, že nasazení vojáků jde proti starému závazku s tím, že američtí vojáci budou jen rotovat a nebudou dislokováni natrvalo. NATO stále uvádí stejné důvody pro nasazení svých sil ve východní Evropě jako způsob, jak obejít dohodu aliance s Ruskem, která zakazuje trvalé nasazení „významného počtu“ sil v blízkosti Ruska.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Youtube.com)
Loading...

Podobné články

3 Komentáře “8000 vojáků NATO zahájilo cvičení v blízkosti rusko-norské hranice (Video)

  • Jo, jo Amerika je bojechtivá a jde přes mrtvoly. Nositel Nobelovy ceny za mír Brak Hussein Obama neuděl vůbec nic mírotvorného, ale naopak by měl být ilumináty vyznamenán za prvotřídního válečníka. Zbrojařský průmysl USA se třese na zisky a bankéři by opět půjčovali oběma stranám konfliktu peníze na válku a pak by se přiklonili k vítězi. Nic nového pod sluncem. Asi za zase může Putin. Už jim tu jejich mantru nikdo nežere.

  • Provokace Ruska zlocinnym NATO pokracuji. Aby mohly USA ovladat Evropu, potrebuji stale nejakeho nepritele a kdyz chybi jako po r. 1990, kdyz studena valka byla Jelzynem ukoncena, musi hledat zpusob, jak toto napeti a obraz nepritele vytvorit. Podarilo se jim to pucem na Ukrajine a loutkovou fasistickou vladou v Kijeve, ktera nahradila vladu zvoleneho prezidenta Janukovice. USA se tak podarilo vrazit klin mezi Ukrajinu a Rusko a mezi Evropu a Rusko. Putin musel na to reagovat a vzal si Krym zpatky a otevrel obcanskou valku na vychode Ukrajiny. USA se ale na stesti nepodarilo primet Rusko k intervenci na Ukrajine, kdyz neonaciste tam o puci masakrovali etnicke Rusy. Ocekavaly to a chtely okamzite oznacit Rusko za agresora a zahajit proti nemu s pomoci NATO valku. Rusko do teto pasti nevlezlo. A tak puvodce puce ackoliv pucem neonacistu v Kijeve donutil Rusko k prevzeti Krymu a k podpore Donbasu ted oznacuje Rusko za padoucha a dela mu to nejhorsi co muze. Muze se vztekem zalknout. Ma vsak na stesti vnitrni problemy a presun moci od zlocinnych desperadu Obamy a jeho noshledu pokracuje sice pomalu, ale jiste.

  • Rusko se těch pár pomatených zelených mozků nelekne. Větší riziko vidím v tom, že by mohla akce vyvolat falešný pocit, že je NATO dost silné a jednotné a že může napadnout Rusko. To by byl masakr, ze kterého by rozhodně Evropa nevyšla dobře. Vzhledem k tomu, že se USA dlouhodobě snaží o rozpoutání války Evropy proti Rusku, je toto riziko vysoké.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*