8 nejbohatších lidí jsou tak bohatí, jako nejchudší polovina světa

8 nejbohatších lidí jsou tak bohatí, jako nejchudší polovina světa

Bohatství 8 nejbohatších lidí na Zemi se rovná bohatství nejchudších 3.6 miliard lidí, podle zprávy Oxfam prezentované na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.  Tato obrovská mezera v bohatství je hrozbou, která může „rozdělit od sebe naší společnost,“ varuje zpráva.

Seznam osmi nejbohatších lidí na světě, všichni muži, pochází ze seznamu miliardářů z časopisu Forbes a zahrnuje zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese, spoluzakladatele sociální sítě Facebook Marka Zuckerberga a zakladatele společnosti Amazonm Jeffa Bezose.

Ostatní osoby ze seznamu zahrnují zakladatele oděvní společnosti Inditex Amancia Ortegu, investora Warrena Buffetta, mexického obchodního magnáta Carlose Slima, Larryho Ellisona a bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga.

Oxfam zdůraznil potenciální spojitost mezi rostoucí propastí mezi nejbohatšími a nejchudšími a zvyšujícím se hněvem proti politikům establishmentu.

„Je to obscénní, když je takové bohatství v rukou jen několika lidí, když jeden z 10 lidí přežívají za méně než 2 dolary na den,“ uvedl výkonný ředitel Oxfamu Winnie Byanyima, který se zúčastnil fóra v Davosu, podle deníku Chicago Tribune.

„Od Brexitu po úspěch Donalda Trumpa v prezidentských volbách, roste znepokojení z rasismu a rozšířeného rozčarování a politikou hlavního proudu a existují známky toho, že stále více lidí v bohatých zemích již nejsou ochotni tolerovat status quo,“ uvedl Oxfam ve své nové zprávě.

Podle této zprávy, pokud budou věci pokračovat v jejich současném trendu, svět se dočká v příštích 25 letech prvního trilionáře.

Nerovnost neexistuje pouze mezi bohatými a chudými, ale také mezi pohlavími. „Při současném trendu, bude trvat 170 let, než budou ženy placeny stejně jako muži,“ uvádí se dále ve zprávě.

Oxfam vyzval ke zvýšení daňových sazeb pro „bohaté fyzické a právnické osoby,“ a dodal, že zásadní problém jsou daňové úniky. Konference OSN o obchodu a rozvoji odhadla, že rozvojové země ztratí asi 100 miliard dolarů ročně kvůli daňovým únikům, píše se ve zprávě s tím, že by to byl dostatek peněz k zajištění, aby 124 miliónu dětí, které v současné době nemají přístup k vzdělání mohly jít do školy.

Zpráva také kritizovala korporátní lobbování a úzké vztahy mezi obchodem a politikou.

„Kumplářský kapitalismus prospívá bohatým, lidem, kteří vlastní a provozují tyto korporace na úkor společného dobra a snižování chudoby. Znamená to, že menší podniky zápasí s tím, aby mohly konkurovat a obyčejní lidé nakonec zaplatí více za zboží a služby,“ uvádí se dále ve zprávě.

Tato revidovaná zpráva přichází po loňské zprávě, že 62 lidí na světě vlastní stejné bohatství jako 50 procent světové populace. Tato nová zpráva brala v úvahu i údaje z Indie a Číny.

 

 

(Oxfam/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Komentář “8 nejbohatších lidí jsou tak bohatí, jako nejchudší polovina světa

  • Většinou jim to bohatství zatemnilo mozek a získali na vlastní důležitosti a možná , že chtějí si podřídit svět jako Soros pomocí NWO. Jsou to vyloženě zlořádi, kteří ale asi nevědí, že neodejdou odsaď (myšleno karmicky) dokavaď nezaplatí do posledního haléře. Nechtěla bych být v jejich kůži.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*