7 z 10 nedávných úmrtí na COVID ve Švédsku bylo u plně vakcinovaných

7 z 10 nedávných úmrtí na COVID ve Švédsku bylo u plně vakcinovaných

Vzhledem k vysoké míře očkování stoupl podíl očkovaných mezi potvrzenými případy COVID-19 ve Švédsku, což je podle vědců považováno za signál slábnoucí ochrany při očkování.

Očkovací specialisté vyjmenovali několik důvodů prudkého nárůstu průlomových infekcí, včetně toho, že už je to nějaká doba, co byla podána první očkování, zvýšený počet očkovaných, odstraněná omezení a výskyt nakažlivějšího kmene Delta.

Švédská agentura pro veřejné zdraví uvedla, že mezi 1. a 24. zářím bylo 7 z 10 úmrtí souvisejících s COVID u plně očkovaných jedinců.Podle Farshida Jalalvanda, výzkumného pracovníka v oboru klinické mikrobiologie na univerzitě v Lundu, existuje několik důvodů, proč podíl plně očkovaných mezi zemřelými vzrostl.

„Hlavními důvody je pravděpodobně to, že od očkování těch nejstarších už uplynula poměrně dlouhá doba, že se zvýšil počet očkovaných, zmírnila se omezení a převzal se kmen Delta,“ řekl Jalalavand novinám Svenska Dagbladet.

Je známo, že kmen Delta se šíří snadněji mezi očkovanými i neočkovanými než kmen Alpha. Podle Jalalvanda však plně očkovaní lidé „mají obecně dobrou ochranu“.

Gunilla Karlsson Hedestamová, profesorka vakcinační imunologie v Karolinském institutu, řekla, že není neočekávané, že se ochrana vakcínou časem sníží.

„mRNA vakcíny jsou fantastické v tom, že by mohly být vyvinuty tak rychle a významně snižují riziko závažných onemocnění. Nicméně neprodukují tak vysoké hladiny protilátek jako proteinové vakcíny. Čím vyšší bude koncentrace protilátek v krvi po očkování, tím odolnější a trvalejší ochrana bude,“ řekla Karlsson Hedestamová.

V současné době nejsou na světovém trhu žádné vakcíny COVID-19 na bázi bílkovin, ale Novavax i Sanofi Pasteur podaly žádost o schválení WHO, respektive v Evropě.

Nicméně Gunilla Karlsson Hedestamová označila myšlenku úplného očkování bez SARS-CoV-2 za „přehnaně optimistickou“.

„Víme, že vakcína COVID-19 snižuje riziko onemocnění a úmrtí, což je velmi důležité, ale zároveň musíme připustit, že průlomových infekcí bude přibývat a že musíme s tímto virem žít, alespoň dokud nebudeme mít ještě lepší vakcínu,“ uvažovala a vyzvala své krajany, aby se vyvarovali „jistých rizikových situací“, které by udržely šíření infekce na uzdě.

Státní epidemiolog Anders Tegnell potvrdil, že žádná vakcína nenabízí stoprocentní ochranu.“Proto budou existovat mírné případy, kdy člověk zemře s COVID-19, ale ne kvůli nemoci. Tento podíl bude čím dál tím větší, čím více lidí bude očkováno“, řekl Tegnell.

Zároveň je za faktor považován i věk, neboť medián věku plně očkovaných, kteří zemřeli od 1. července, je vyšší než 80 let. Přesto se případy infekce v péči o seniory v poslední době zvýšily na nejvyšší úroveň od února a podíl seniorů mezi nakaženými vzrostl na jedny z nejvyšších úrovní od zahájení hromadného testování.

Od vypuknutí pandemie zaznamenalo Švédsko, země s více než 10 miliony obyvatel, 1,16 milionu případů s téměř 15 000 úmrtími. Téměř 65 procent švédské populace je plně očkováno.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*