41 švédských obcí bude přinuceno ubytovat vracející se členy Islámského státu

41 švédských obcí bude přinuceno ubytovat vracející se členy Islámského státu

Seznam, který nedávno zveřejnilo Centrum pro násilný extremismus (CVE), odhalil, že 41 z 290 obcí ve Švédsku bude nuceno přivítat zpět vracející se členy ISIS.

Podle švédské stranice SVT, Centrum pro násilný extremismus pozvalo úředníky ze 41 obcí na akci, jejíž cílem je poučit je o vracejících se teroristech s cílem „poskytnout podporu obcím, které mají schopnost nebo mohou být schopny přijímat vracející se děti a dospělé z oblastí, které dříve ovládal Islámský stát“.Vedoucí poradce CVE Anders Kretz uvedl, že informace, které mají o členech ISIS, jenž byli v současné době na cestě do Švédska z území bývalého Islámského státu na Středním východě, nebo kteří se již vrátili zpět do Švédska, byly předány švédským bezpečnostním silám Säpo.

Tiskový referent Säpo Karl Melin, potvrdil, že v této věci skutečně pracují po boku CVE a uvedl: „Tyto informace se týkají všech těch, kteří se tak či onak angažovali, abychom s tímto problémem co nejlépe pracovali.“

Melin pokračoval slovy: „Účelem je vytvořit podmínky pro to, aby policie a obce mohly zvládat jednotlivce, kteří jsou nebo byli v konfliktních oblastech a možná se už vracejí do Švédska.“

Jelikož vracející se členové islámského státu mají švédské pasy, podle švédského práva nemohou být posláni zpět. To je záminka, podle níž je 41 obcí nuceno vzít vracející se členy ISIS.

Zdá se, že  – podle švédských liberálů – navrátilci ISIS mají právo na to, aby se vrátili tam, kde to uznají za vhodné a dokonce si budou nárokovat sociální dávky.

Přibližně 50 procent z 300 „Švédů“, kteří se vydali do Iráku a Levantu a kolem roku 2012 se připojili ke svým teroristickým bratrům a sestrám v Islámském státě, se již vrátilo zpět do Švédska.

Někteří levicoví politici v zemi dokonce navrhli, aby švédská vláda začlenila vracející se bojovníky ISIS zpět do švédské společnosti. Několik obcí nabídlo vracejícím se džihádistům bezplatné lekce řízení, bezplatné bydlení a dokonce i odpuštění dluhů, aby se jejich přechod zpět do západní společnosti stal více pohodlný.

Ale ne všechny obce jsou tak ochotné přivítat vracející se džihádisty s otevřenou náručí. Christian Sonesson, předseda představenstva obecní rady Staffanstorp, vyjádřil svou touhu odmítnout jakékoli komunální služby vracejícím se džihádistům.

Sonesson, který je členem švédské Umírněné strany, minulý měsíc uvedl: „Myslíme si, že je to nepřiměřené. Pokud jste se připojili k tomuto typu teroristické organizace, odvrátili jste se od demokratické společnosti a systému sociálního zabezpečení, které máme.“

Ale není to jen Sonesson, který s tím nesouhlasí. Ostatní jednotlivci – kteří jsou také členy rozumnějšího tábora Švédů – také vyjádřili své znepokojení nad návratem bojovníků ISIS. Michael Helders, aktivista proti násilnému extremismu v Malmö, prohlásil, že vracející se členové ISIS již zahájili proces přijímání nových členů do podzemních mešit.

 

(Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*