309 atletek pod útokem za podepsání dopisu proti transgenderovým lidem ve sportu

309 atletek pod útokem za podepsání dopisu proti transgenderovým lidem ve sportu

Více než 300 atletek podepsalo minulý týden dopis zaslaný Radě guvernérů Národní kolegiální atletické asociace (NCAA), v níž vyjádřilo nesouhlas se zařazením transgenderových lidí do sportu.

Mezi signatářkami, z nichž si většina původně přála zůstat v anonymitě, je také bývalá česká tenistka Martina Navrátilová. Navzdory tomuto přání, web Outsports zveřejnil jejich jména ve snaze signatářky zahanbit.

S 309 podpisy v dopise chtěla skupina Save Women Sports oslovit vedení Národní kolegiální atletické asociace (NCAA), která v červnu oznámila, že bude diskutovat o zrušení stávajícího pravidla zakazujícího transgenderovým studentům soutěžit podle jejich autentického pohlaví.V dopise sportovci žádají spravedlivé a rovné podmínky pro ženský sport a tvrdí, že transgenderové ženy by neměly soutěžit společně s protějšky, které jsou biologicky ženami.

Iniciativa zveřejnila na svých webových stránkách výzvu ke zvýšení povědomí o hrozbě, které ženy čelí.

„Pevně věříme, že každý by měl mít příležitost soutěžit, ale skutečná sportovní parita pro ženy vyžaduje ochranu ženských sportů pro biologické ženy,“ píše se v dopise.

Zatímco iniciativa Save Women Sports odhalila jména pouze čtyř signatářek a uvedla, že všechna jména jsou známa NCAA a nemusí být známá veřejnosti, Outsports získal celý seznam a zveřejnil jej.

Web poté uvedl, že chce, aby sportovkyně čelily důsledkům svého jednání.

„Vyhledali jsme tato jména ve veřejném zájmu, protože ti, kdo zastávají diskriminaci, by měli být odpovědní,“ stojí v prohlášení na webové stránce.

První jméno na seznamu signatářek patří legendární bývalé české tenistce Martině Navrátilové. Je známou oponentkou začlenění transgenderových žen do ženského sportu. V loňském roce to nazvala podvodem, za což čelila vlně kritiky.

„Je to šílené a podvodné. Jsem ráda, že mohu oslovit transgenderovou ženu v jakékoli formě, kterou upřednostňuje, ale nebyla bych šťastná, kdybych proti ní musela soutěžit. Nebylo by fér,“ napsala Navrátilová v článku pro Sunday Times .

Dalšími signatářky jsou trenérka Linda Bladeová, která vyjádřila podporu Navrátilové a všem ostatním ženám na seznamu.

Otázka začlenění transgenderových lidí do ženských sportů je velmi kontroverzním tématem.

Ve Spojených státech alespoň 17 států umožňuje biologickým chlapcům a mužům soutěžit v ženských sportech. Ostatní státy jako Idaho zakázaly tuto praxi.

Bianca Stanescu, která spolu se svou dcerou a skupinou dalších žen zahájila soudní řízení proti státu Connecticut za umožnění biologickým chlapcům soutěžit se ženami, argumentovala v článku pro USA Today, že muži jsou biologicky odlišní od žen, což jim dává nespravedlivou konkurenční výhodu, která okrádá dívky a ženy o možnost těšit se a vynikat ve sportu.

Stanescu citovala řadu studií, které poukazují na biologické rozdíly mezi muži a ženami, a napsala: „Ženské sporty byly vytvořeny proto, aby děvčatům poskytly spravedlivou šanci v soutěži. To zahrnuje spravedlivá vítězství a spravedlivé porážky. Postoupit na další úroveň soutěže, vyhrát a postavit se na tomto pódiu. Ale dovolit chlapcům soutěžit v dívčích sportech sráží dívčí sny a odepírá našim dcerám rovné příležitosti. “
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “309 atletek pod útokem za podepsání dopisu proti transgenderovým lidem ve sportu

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*