30.000 vojáků, 6 jednotek rychlého nasazení: NATO zvyšuje svoji vojenskou přítomnost ve východní Evropě.

30.000 vojáků, 6 jednotek rychlého nasazení: NATO zvyšuje svoji vojenskou přítomnost ve východní Evropě.

Síly NATO v Evropě by se mohly zvýšit na 30.000 vojáků, což je více než dvojnásobek ze stávajících 13.000, uvedl generální tajemník aliance po schůzce ministrů obrany v Bruselu. Většina vojáků má být umístěna v blízkosti ruských hranic.

NATO jednotky rychlého nasazení se budou skládat z 5000členné silné brigády námořních a vzdušných sil a bojových jednotek, uvedl ve čtvrtek generální tajemník NATO Jens Stoltenber po schůzce s ministry obrany na 28. alianci v Bruselu.

Před zasedáním Stoltenber poznamenal, že očekává u ministrů, že se „dohodnou na několika důležitých prvcích, které zvýší jejich kolektivní obranu.“

Foto: AFP
Foto: AFP

Spojené království již oznámilo plány na nasazení 1000 vojáků a čtyř víceúčelových stíhaček Typhoon, které se připojí k obranným silám v Evropě.

Velící síly se budou skládat z 5000 příslušníků armády, kteří budou rozděleni do šesti kompaktních velitelských center ve východní Evropě, s asi 50 důstojníky v každém centru.

„Jedná se o reakci na to, co už nějakou dobu dělá Rusko, a je to plně v souladu s našimi mezinárodními závazky,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg novinářům.

Těchto šest jednotek rychlého nasazení musí být umístěno v Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku a očekává se, že budou schopny rychle posílit oblast v reakci na jakoukoliv „hrozbu z Ruska,“ uvedla Reuters.

„Na Ukrajině se stupňuje násilí a krize se prohlubuje. Rusko nadále ignoruje mezinárodní pravidla a podporuje separatisty,“ uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg novinářům před zasedáním.

Pokud to bude nutné, tyto síly mohou být rozmístěny do dvou dnů. Zbývajících 25.000 budou akce schopni během týdne.

Loni v září, Ukrajina, Polsko a Litva se dohodly na vytvoření společné vojenské síly (LitPolUkrBrig), která se má účastnit jejich prvního společného vojenského cvičení v roce 2015.

Ukrajinský parlament schválil dokument ve středu.

Brigáda čítající cca 4500 vojáků (3500-poláků, 545- Ukrajinců, a až 250 Litevců), by se měla stát mírovou silou OSN a EU, nebo jako alternativní základ bojové skupiny NATO v regionu sousedícím s Ruskem.

„Cíl vytvoření tohoto druhu mezinárodní brigády vyvolává obavy,“ prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Aleksandr Lukashevich.

„Vnitřní konflikt Ukrajiny již byl do značné míry internacionalizován a přídavný prvek společných ozbrojených sil je naprosto kontraproduktivní a jen ohrozí situaci v regionu,“ uvedl Lukashevich.

Aliance již významně posílila svou přítomnost ve východní Evropě v loňském roce, s odvoláním na údajnou rostoucí hrozbu z Ruska v návaznosti na ukrajinskou krizi.

V současné době, a to navzdory skutečnosti, že NATO pozastavilo veškerou vojenskou spolupráci s Ruskem v roce 2014, aliance má stále otevřené kanály s ruskými orgány kvůli „politickým kontaktům,“ uvedl Stars and Stripes.

V sobotu se má generální tajemník NATO Jens Stoltenberg setkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na výroční mnichovské bezpečnostní konferenci.

 

zdroj : http://rt.com
Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “30.000 vojáků, 6 jednotek rychlého nasazení: NATO zvyšuje svoji vojenskou přítomnost ve východní Evropě.

  • · Edit

    Jenom technická: Proč na českém serveru neumíte napsat Alexandr Lukaševič?

  • · Edit

    Okamžitě PRYČ Z NATO !!!!! Podepisujte petice VŠUDE I V ZAHRANIČÍ!!!!!základní je jasný a jako občan eu to může každý z nás udělat!!nejen ve své zemi!!! petice je petice!
    jituš

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*