27 let. Není to příliš, doktore Bartáku?

27 let. Není to příliš, doktore Bartáku?

Odpoledne jsem jezdil vozem a z rádia na mě vyštěkla zpráva, že „prasák“, doktor Barták vyfasoval k již stávajícímu 12 letému trestu další pálku ve výši 15 let. Sečteno, podtrženo, celkem 27 let za nulové tělesné poškození.

Poškození hardwaru lidského těla je, na rozdíl od poškození sofwarového, poškozením nevratným. Je to samozřejmě smrt, ale také zmrzačení, upoutání na vozík, ztráta zraku a podobně. A takových případů, kdy „akce“ končí smrtí postiženého je u nás řádově několik stovek ročně.

Nejsem kriminalistický zpravodaj, ale jako běžný divák TV vídám za „běžnou vraždu“ trest okolo 13 let odnětí svobody, samozřejmě u závažnějších činů tresty vyšší. A dodnes považuji trest doživotí pro Jiří Kajínka za neadekvátní a účelový.

Zastřelil sice dva lidi, kriminálníky, ale nechal naživu zraněného svědka, který ho nakonec usvědčil. Již to svědčí o lidském přístupu. A také, provedení vražd nebylo nijak trýznivé a Kajínek nastoupil proti třem mužům, z nichž dva mohli být ozbrojeni. 25 let by bylo bývalo stačilo.

A hit posledních let. Pravomocně odsouzený vrah Petr Kramný si odsedí 28 let, což mi ve srovnání s 27 lety připadá jako směšné. Vždyť vrah Kramný nejenže zákeřně usmrtil svou manželku, pro což by občas někdo mohl snad mít i pochopení, ale také malou dcerku.

Takže, podle mě, je trest Petra Kramného přiměřený, trest Jiří Kajínka našponovaný a trest doktora Bartáka nesmyslně vysoký. Vím, jistí mudrcové zde na blogu mi dozajista vyčtou, že se zastávám zločinců, ale já myslím, že trest by měl být udělován, kromě jiného, také podle způsobených následků.

A jsou následky HW a následky SW. To už jsem jednou vysvětlil. A pokud užijeme rétoriku některých žen z lidu, tak můžeme říci, že „Pussy není mejdlíčko, neubude jí“. Jinými slovy, doktor Barták se patrně choval jako dobytek, ale jako „jemný“ dobytek.

Nikoli tedy jako „znásilňovatel“ v tom klasickém slova smyslu: Zatáhnout holku do křoví, tam ji povalit, zacpat ústa rukou nebo hlínou a po vykonání aktu ji tam popřípadě zadušenou nechat. To, myslím, doktor Barták nedělal, ten si prostě jen vybíral hezké asistentky.

A pak, jsou to samozřejmě jen mé domněnky, jim předložil velmi lukrativní smlouvu, podle které musely svého šéfa doprovázet na cestách a být ve všem při ruce. Jistě, takovéto kupování sexu není košer a trest si zaslouží. Ale dá se to odepsat z daní.

Na druhou stranu ale, 12 pro Bartáka a 13 pro vraha mi jaksi nesedí. A myslím, že každá z těch žen mohla, docela klidně, ten pracovní poměr okamžitě zrušit, ovšem vzpomněly si na někdejšího ministra financí Václava Klause, který razil heslo: O peníze jde vždy až v první řadě.

A ten následný trest 15 let nepodmíněně. Absolutně neznám detaily, pouze to, co, jsem zaslechl. Příprava několika, snad tří vražd. Nevím. Jistě je možné, přínosné a dobré trestat přípravu vraždy, jen prostě nevím, jak se vražda z vězeňské cely připravuje.

Kauza doktora Bartáka mi v mnohém připomíná kauzy našich „silničních pirátů“. Na to aby se řidič stal silničním pirátem, nesmí především nikoho zabít. Jakmile se to stane, přechází, po vzoru syrské „umírněné“ opozice mezi umírněné řidiče.

Snad nejdrastičtějším trestem pro „silničního piráta“ byl trest pro jakéhosi Nováka, který mezitím již stačil zemřít. Ten člověk byl odsouzen na asi 15 let pro pokus vraždy. A když jsem si to jeho video pouštěl, tak jsem stále kroutil hlavou, kde je ten úmysl?

Ten řidič se nevěnoval řádně řízení, snad telefonoval, myslel si, že se do té díry vecpe a nevecpal. Jeho auto byl je mírně „odrhnuté“, zatímco to nabourané, kde seděly ty oběti „pokusu vraždy“ neukázaly raději vůbec.

Takže mně nezbývá než říci, že se mi zdá, že naše orgány činné v trestní řízení občas ukáží na nějakého nesympatického jedince (a to doktor Barták plní na 110%) nebo prostě potřebují nějakou významnou kauzu a z obyčejné nehody je pokus o vraždu.

(Jaroslav Barták Foto: ISIFA/MAFRA/DAN MATERNA)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*