235 dětí zahynulo v „nesnesitelném“ syrském uprchlickém táboře řízeném americkými spojenci

235 dětí zahynulo v „nesnesitelném“ syrském uprchlickém táboře řízeném americkými spojenci

Až 20 lidí denně zemře ve stanovém táboře zřízeném americkými jednotkami v severní Sýrii v důsledku akutního nedostatku léků a potravin, stejně jako nemožnosti uniknout z těchto nepříznivých podmínek.  

Počet obětí prudce vzrost v provizorním táboře Al-Hol od prosince, kdy došlo k masivnímu přílivu nově příchozích uprchlých z bývalé pevnosti Islámského státu Al-Baghuz Fawqani, kdy Amerikou podporované Syrské demokratické síly (SDF) zahájily rozsáhlou ofenzívu v této oblasti.Tábor, který měl původně sloužit pro maximálně 20 000 obyvatel, se nyní stal domovem pro více než 74 000 lidí.

Šéf ruského Střediska pro usmíření v Sýrii generálmajor Viktor Kupčišin ve středu oznámil, že situace v táboře je na pokraji katastrofické humanitární pohromy. Kupčišin citoval ženu, která měla to štěstí, že unikla z tábora a uvedl, že „každý den umírá 10 až 20 lidí, včetně dětí“.

„V minulém týdnu zemřelo v táboře sedm dětí kvůli nedostatku léků, potravin a kvůli nesnesitelným životním podmínkám,“ řekl Kupčišin. Počet obětí samotných dětí se vyšplhal na 235, uvedl. Ruský představitel vyzval mezinárodní organizace, aby se zapojily kvůli zlepšení podmínek v přeplněném táboře, který se stal jedním z největších na východ od Eufratu.

Kupčišin poukázal na to, že Damašek nabízí programy přesídlení spolu s bezpečnostními zárukami těm, kteří jsou vnitřně vysídleni po letech krveprolití. Syrská vláda zřídila dočasné útočiště pro evakuované osoby a nabídla zefektivnit proces vydávání nových identifikačních dokladů. Damašek se však doposud setkal jen s malou nebo žádnou spoluprací ze strany koaličních sil pod vedením USA, jež kontrolují tento neslavný tábor Rukban poblíž základny Al-Tanf, stejně jako území, kde se nachází tábor Al-Hol.

Autobusy, které měly převézt uprchlíky z Rukbanu, byly nuceny se obrátit poté, co USA jim minulý měsíc odepřely přístup, a pokusy ruské armády diskutovat o situaci uprchlíků uvězněných v Rukbanu zatím nepřinesly žádné výsledky.

Mezinárodní výbor Červeného kříže také volá na poplach nad rychle se zhoršující situací v táboře Al-Hol. Předseda Mezinárodního centra červeného kříže (ICRC) Peter Maurer při návštěvě tábora minulý měsíc řekl, že je „šokován“ příběhy „dětí a žen umírajících ve velkých počtech kvůli různým potížím“.

 

(Uprchlický tábor Al-Hol Foto: Twitter)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*