2020 bude rekordním rokem pro smrtelné střelby ve Švédsku

2020 bude rekordním rokem pro smrtelné střelby ve Švédsku

Navzdory vypuknutí koronaviru, který mohl potlačit některé formy kriminality, se Švédsko dočká rekordního roku pro případy smrtelných střeleb, neboť počet lidí zabitých střelnými zbraněmi již teď překonal rok 2019.

Smrtelná střelba v multikulturním jižním městě Malmö o víkendu zvýšila v roce 2020 jejich počet na 43 a překonala celkový počet zastřelených v roce 2019, kdy do konce roku zbývá téměř měsíc.Linda H. Staafová, vedoucí národní zpravodajské jednotky policie, uvedla, že míra smrtelných střeleb souvisí se sociální prací, která se neprováděla před desítkami let. Policie tvrdí, že mnoho střeleb je spojeno se zločinem gangů a zranitelnými oblastmi, běžně označovanými jako no-go zóny, informuje rádio Sveriges.

„Hodně to souvisí s integrací. Jde o to, aby se společnost jako celek z těchto oblastí stáhla. Obchody, vládní agentury, různí aktéři komunity vycouvali a nechali obyvatele na holičkách,“ řekla Staafová.

Švédský rekord v počtu smrtelných střeleb byl zaznamenán v roce 2018, kdy bylo v důsledku násilí způsobeného střelnými zbraněmi zabito 45 lidí. Do roku 2020 zbývá měsíc a rozhlas Sveriges Radio předpovídá, že by tento rekord mohl být překonán.

Televizní stanice poznamenala, že na Stockholm County připadá letos zatím přibližně polovina smrtelných střeleb, což lze vysvětlit zvýšeným policejním tlakem na zločinecké gangy, který vedl k násilí mezi několika zločineckými skupinami.

Podle paní Staafové se však v těchto čtvrtích objevily „pozitivní trendy“ a dodala, že „důležitou součástí je policie, která by měla být schopna působit v daných oblastech a připravit cestu pro další sociální aktéry, aby se tam usadili“.

Počátkem tohoto roku bylo zaznamenáno, že navzdory vypuknutí koronaviru a protigangové policejní operaci Rimfrost, střelba je na vzestupu.

V červenci loňského roku šéf švédské bezpečnostní služby (Säpo) Anders Thornberg jednoduše řekl Švédům, aby si zvykli na současnou vysokou úroveň střelby, a naznačil, že řešení tohoto problému může trvat pět až deset let.

V některých oblastech, jako je Malmö, pocházejí střelci z drtivé většiny z prostředí migrantů. Ve Stockholmu se má za to, že všichni vůdci násilných gangů pocházejí také z migračního prostředí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*