2017: Rok, kdy Evropa přišla o svobodu tisku

2017: Rok, kdy Evropa přišla o svobodu tisku

Rok 2017 byl rokem, kdy zmizel podstatný aspekt evropské kultury: naše svoboda tisku.      

Samozřejmě se tyto kroky rozběhly dříve, kdy například několik novinářů a reportérů potřebovali ochranu proti náboženským fanatikům, ale aktivní formy cenzury řízené státem byly extrémně vzácné.

To se změnilo nejdříve v Německu: od 1. října, kdy v zemi vstoupil v platnost nový zákon o cenzurních opatřeních. Nový zákon vyžaduje, aby Facebook, Twitter a další platformy sociálních sítí cenzurovali obsah uživatelů podle německého zákona.

Německo je nejlidnatější zemí Evropy a zákon má velké důsledky pro zpravodajské kanály. Tento týden jsme obdrželi dva e-maily, že některé z našich zpráv na Twitteru byly v Německu cenzurovány. Jeden z článků byl veřejně dostupný citát ruského velvyslance EU na Twitteru. Ten řekl:„Migrační krize je časovaná bomba a zničí vysokou životní úroveň Evropy.“

Příspěvek byl označen jako nenávistný projev a byl v Německu zablokován, podle našeho e-mailu. Pokud Německo cenzuruje citáty velvyslanců a politiků, může cenzurovat cokoliv a to je velmi znepokojující. Ale také jsme se setkali s cenzurou ve Švédsku a Francii. Podívejte se například na tento článek.

Tato aktivní forma vládní cenzury nám ukazuje, že Evropa loni něco ztratila: protože skutečnost, že nyní musíme přezkoumat, jaké novinky můžeme zveřejnit například na Twitteru, je samo o sobě formou cenzury. Ztěžuje nám to otevřenou perspektivu, ale jak víte, nikdy se nevzdáme našich zásad.

V roce 2018 budeme pokračovat ve zpravodajství, jak tomu bylo v roce 2017, ale Evropa se stala místem politiků, kteří používají cenzuru jako nástroj pro jejich problémy. Zvláště ve Švédsku je tato tendence jasně živá, ale Německo a Francie ji následují rychlostí světla.

Doufáme, že v roce 2018 budeme pokračovat ve zpravodajství stejně, jako tomu bylo doteď, s ověřenými tvrzeními a se zaměřením na pravdu. Podle našeho názoru, jen pravda může být začátkem pro řešení problémů, kterým náš kontinent čelí.

 

(Voiceofeurope/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*