2013: skandály v americkém zdravotnictví

2013: skandály v americkém zdravotnictví

Machinace s pojištěním, nezodpovědnost ošetřovatelů k lidem s omezeními, epidemie způsobené zločinnou ledabylostí lékařských odborníků, násilí a mučení ve věznicích CIA schvalované lékaři, atd.

1. Návštěvy duševně chorých

Namísto toho, aby lékaři z  Rawson-Neal Psychiatric Hospital v Nevadě  své pacienty léčili, tak je v průběhu pěti let posílali linkovými autobusy do jiných států. Jednalo se o půldruhého tisíce osob. Nyní lékaři ujišťují, že tato terapie pomohla Američanům najít svou cestu domů po návštěvě úžasného Las Vegas, který prý může přechodně zbavit rozumu i nejvyrovnanější povahy.

Konkretní příklad: Pacient byl v únoru odeslán autobusem do Sacramenta, kde jej nikdo neznal. Neměl peníze ani doklady, takže nemohl dostat ubytování ani léky. Pokusil se o sebevraždu. Všimly si jej sociální služby a ty vyvolaly skandál. Existuje řada podobných případů svérázné „turistické terapie“.

Vrcholní manažeři uvedeného blázince svalují odpovědnost na stát Nevada a tvrdí, že tato praxe započala v době, v níž jim podstatně snížili finance na ústavní léčení.

2. Meningitida z lékárny

K polovině března zemřelo už 48 osob a 720 bylo hospitalizováno s diagnózou kryptokokální meningitida. Nemoc se začala šířit v říjnu 2012. Poté se zjistila kontaminace preparátu, který se aplikoval injekčně proti bolesti zad. V této době se už preparát dostal do 75 zdravotnických zařízení 23 států a byl aplikován 14 tisícům pacientů. Nakonec se meningitida rozšířila do 19 států. U některých pacientů se v místě vpichu objevily druhotné komplikace.

V lednu 2013 bylo proti dodavateli preparátu, lékárenské společnosti NECC, podáno přes 400 žalob. Mezi tím se provalilo, že preparáty nejsou připravovány v hygienických podmínkách.

V USA nevznikla taková situace poprvé. Washington Post uvedl, že farmaceutické společnosti Amgen a Johnson & Johnson roky uplatňovaly na americkém trhu drahé léky proti anémii, které nejenže neúčinkovaly, ale ještě napomáhaly  vzniku rakoviny i dalších těžkých onemocnění.

3. Sériové infikování

Třiačtyřicetiletý zdravotník David Kwiatkowski byl v prosinci odsouzen k 39 letům vězení. Podle jednoho z žalobců organizoval epidemii v 8 státech USA. Po 4 roky objížděl USA a přijímal práci v různých nemocnicích. Nikde se dlouho nezdržel a pokaždé za ním zůstali lidé nakažení hepatitidou C. Byl to narkoman, který pacientům kradl injekce proti bolesti a aplikoval je sobě. Stříkačky znovu plnil a píchal je pacientům. O tom, že je sám nositelem viru věděl. Nakonec se na jeho praktiky přišlo. Na podnět jedné newyorské nemocnice se začalo pátrat v neobjasněných případech. Bylo zkontrolováno 12 tisíc osob, u 45 byla diagnostikována hepatitida C. Aféra kolem zneužívání drog ve zdravotnických zařízeních byla ukončena.

4. Trýznitelé v Guantánamu

V listopadu byl v USA uveřejněn dokument s názvem „Opuštění etiky: profesionalita lékařských odborníků a násilí na vězních v průběhu „války s terorem“. Vyšetřování se účastnilo 20 uznávaných expertů. Během dvou let prostudovali odtajněné protokoly z Guantánama, z věznic CIA a Pentagonu v Afghánistánu a Iráku.

Z dokumentu komise je patrno, že lékaři armády USA překračovali Hippokratovu přísahu  a dávali souhlas k mučení podezřelých z terorismu a někdy na něm dokonce participovali. V dokumentu je podtrženo, že lékařští odborníci na žádost pracovníků CIA nebo ministerstva obrany USA způsobovali obviněným velkou trýzeň. Američtí vojenští lékaři, psychiatři a psychologové prvních deset let po 11. září spolupracovali na „tvrdých nelidských a lidskou důstojnost urážejících jednáních s vězni“, konaje podle výnosů vojenských velitelů a dvou prezidentů USA – Bushe a Obamy. Lékaři radili vojákům, jak co nejúčinněji provádět topení, znemožňovat spánek a přetěžovat smysly, aby vynutili informaci nebo přiznání.

5. Rakovinové oddělení

Ke dvěma letům vězení byl odsouzen člověk, který americkým lékařům prodával narkotika pro nemocné rakovinou, která byla údajně vyrobena v USA  podle tamní legislativy. Situace byla ale jiná. Léky se dodávaly do Kalifornie ze zahraničí, tady se nově balily a distribuovaly. Podle zvláštního agenta FBI bylo do případu zapojeno přes 50 lékařů, kteří tak získávali až 30 % z ceny v USA vyrobených a povolených preparátů.

Během šesti let bylo těchto falšovaných léků prodáno za více než 7 milionů USD. Agent FBI k tomu řekl: „Čekáte od lékařů, že vás budou léčit a nikoliv vědomě vystavovat jakýmsi nebezpečím. Avšak když lékaři používají preparáty neschválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (Food & Drug Administration – FDA), nikdo neví, co dostáváte. To je pro zdraví pacienta nebezpečné.“

Další případ se týká 48 roků starého lékaře. Byl obviněn z podvodu. Tento chamtivý lékař vystavoval své pacienty s rakovinou ve stadiu remise dodatečným a zcela zbytečným chemoterapiím. Z nemocenského pojištění tak získal až 35 milionů dolarů. Nyní mu hrozí trest 20 let vězení.

zdroj : ru.fbii.org  vyšlo na : outsidermedia.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*