20 příslušníků civilní gardy bylo zraněno při maření pokusu více než 150 migrantů proniknout do španělské enklávy Melilla

20 příslušníků civilní gardy bylo zraněno při maření pokusu více než 150 migrantů proniknout do španělské enklávy Melilla

Celkem 20 strážných bylo zraněno při střetech poté, co se dav více než 150 migrantů neúspěšně pokusil dobýt hranici do španělské enklávy Melilla.

Desítky migrantů se pokusily přejít do Melilly, kde se střetly s příslušníky španělské civilní gardy, která zablokovala vchod.

Záběry z potyčky ukazují, jak migranti postupují podél hraničního plotu směrem k důstojníkům. Migranti pak mohou být spatřeni, jak házejí kameny, což přiměje strážníky, aby odpověděli pepřovým sprejem.Přestože byli migranti oproti strážným v obrovské přesile, žádnému z nechtěných příchozích se nepodařilo proplížit se na druhou stranu hranice, informoval mluvčí delegace ústřední vlády v Melille s tím, že marocké bezpečnostní síly „aktivně spolupracují“, jak citoval list El Mundo.

 

Většina strážných utrpěla lehká zranění, jako jsou modřiny, a šest z nich bylo po souboji propuštěno na zdravotní dovolenou, uvedl.

Zpackaný pokus o vstup se odehrál v oblasti South Dike.

Vedoucí delegace Sabrina Mohová pochválila důstojníky za „chvályhodnou práci“„při obraně našich hranic“.

„Díky za práci, kterou jste dnes ráno odvedl v Melille, za vaši službu a za to, že jste vždy zajišťoval naši bezpečnost,“ napsala na Twitteru.

Melilla – na stejné úrovni jako další ze severoafrických enkláv ve Španělsku Ceuta – stojí v centru současné přistěhovalecké krize, kterou ještě zhoršila ostrá hádka s Marokem, jež vypukla poté, co Madrid umožnil vůdci sporné Západní Sahary Brahimu Ghálímu, aby se v dubnu ve Španělsku léčil, aniž by to Rabatovi oznámil.

V době, kdy se země nad touto otázkou spojily, přešlo do Ceuty z Maroka kolem 9 000 migrantů, přičemž Madrid přičítá nápor uvolněným hraničním kontrolám.

Vzhledem k hněvu španělské vlády se Maroko následně zavázalo, že všechny migranty přijme zpět s tím, že je „připraveno spolupracovat“ s evropskými a unijními státy při řešení krize.

Spor však zdaleka není vyřešen. Minulý týden Maroko obvinilo španělskou vládu, že se snaží „poevropštit krizi“ a odvést pozornost od základních příčin, které migraci pohánějí.

Také marocký ministr zahraničí Násir Bourita se ostře pustil do Španělska a prohlásil, že Madrid „nemůže bojovat proti separatismu doma a povzbuzovat ho u souseda“.

Španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzalez Layaová oznámila, že Madrid zvažuje, zda dvě autonomní města začlenit do evropského schengenského prostoru, což je zjevná snaha učinit ze španělských pohraničních čachrů celoevropskou záležitost.

V současnosti mohou Maročané ze sousedních měst cestovat do enkláv bez víz, nikoli však do kontinentálního Španělska.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*