17 členských států EU se spojilo proti francouzsko-německé iniciativě

17 členských států EU se spojilo proti francouzsko-německé iniciativě

Francie a Německo se snaží vytvořit evropského železničního giganta, ale jejich nátlak byl zablokován Evropskou komisí, která se obává, že by projekt poškodil hospodářskou soutěž v bloku.  

Francie a Německo se snaží vytvořit evropského železničního giganta, ale jejich nátlak byl zablokován Evropskou komisí, která se obává, že by projekt poškodil hospodářskou soutěž v bloku. Berlín a Paříž chtějí nyní revidovat pravidla hospodářské soutěže v EU – čímž vyvolávají obavy mezi menšími členskými státy.Asi 17 členských států EU vytvořilo koalici proti společnému francouzsko-německému úsilí o zmírnění omezení svobodné hospodářské soutěže v Evropské unii.

Podle dopisu, který získal polský deník Rzeczpospolita, tato koalice zahrnuje Pobaltské státy, Belgii, Českou republiku, Dánsko, Finsko, Irsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko.

Koalice údajně varovala předsedu Evropské rady Donalda Tuska před „rostoucím rizikem protekcionismu“ a možnými posuny v rovnováze moci v hospodářských záležitostech po Brexitu.

Bývalý polský premiér Donald Tusk byl rovněž požádán, aby v Evropské radě zablokoval „všechny nebezpečné iniciativy“. Jedná se zejména o zákon o vyslaných pracovnících, který byl v květnu zpřísněn po stížnostech Německa a Francie na nespravedlivou soutěž s levnějšími východoevropskými zaměstnanci.

Tento krok přišel krátce poté, co Německo a Francie, dvě z největších ekonomik Evropské unie, vydaly manifest, jehož cílem je vytvořit „evropskou průmyslovou politiku“ 21. století. Obě země uvedly, že by EU mela, aby zůstala konkurenceschopná, mimo jiné revidovat pravidla hospodářské soutěže a aktualizovat pokyny pro fúze.

Tento manifest přišel jako přímá odpověď na to, že Evropská komise odmítla posvětit velkou železniční fúzi mezi francouzskou společností Alstom s německým Siemensem. Cílem dohody bylo vytvořit „Evropského šampióna“ s kombinovaným příjmem ve výši 15 miliard eur, který by mohl rozválcovat zahraniční konkurenty, ale Evropská komise uvedla, že obdržela stížnosti od několika vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž a že obě společnosti nedokázaly vyřešit jejich obavy o konkurenci – konkrétně obavy z toho, že dohoda by mohla zvýšit ceny a donutit menší společnosti skončit s podnikáním.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová minulý měsíc podepsali v Cachách novou dohodu o spolupráci. Donald Tusk varoval, že jejich spolupráce by měla být zaměřena „pro integraci, nikoliv namísto integrace,“ což by odráželo obavy menších zemí, že by s nástupem nového silného dua zůstaly na okraji.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*