17.11.2015: Prezident Zeman udělal, co udělat musel a

17.11.2015: Prezident Zeman udělal, co udělat musel a

upevnil si tak svoji pozici. Muž prostě někdy musí udělat to, co je naoko špatné, nepopulární, nevhodné či nemilé prostě proto, aby dosáhl jiné, vyšší ho cíle, než je nějaká 100% Havlovská popularita.

Tu lze dosáhnout pouze v přelomových údobích a to tzv. maskotem, který se do politiky zas až tak neplete. Řádný politik koná tak, aby to bylo ku prospěchu jeho zemi a lidu a nikoli tak, jak si myslí, že by to vyhovělo třeba Bruselu a hlavně Bílému domu.

To je úloha maskota, ale dodnes nikdo té dokonalosti nedosáhl. Ale nejen politik, ale ani žádný muž, hodný toho jména, by se neměl rozpakovat  udělat to, co považuje za správné a nutné a udělat to bez ohled na reakce okolí.

Můj příklad je tento. Měli jsme malého synka a bydleli společně s rodiči manželky v jejich krásném velkém bytě na Vinohradech. Slávek, jako tchán (bývalý) už je pár let po smrti, ale tchyně Jarka ještě žije a tak se při různých příležitostech vídáme.

Miloš Zeman vystoupil na Albertově. Foto: HN/Ludvík Hradílek
Miloš Zeman vystoupil na Albertově. Foto: HN/Ludvík Hradílek

Ovšem, asi před 40 lety, kdy se ta záležitost, o které píši, odehrála, si mladý, pubertální bratr manželky natáhl do bytu mladou, prsatou a drzou přítelkyni. A tento synek byl a částečně stále je, zřítelnicí v oku svých rodičů.

Takže, když spory mé manželky s jejím bratrem kulminovaly, nebylo zbytí a já musel „udělat kravál“. Samozřejmě to byl krok velmi nepopulární, naráz jsem ztratil sympatie rodičů manželky a musel je pracně dobývat zpět. Ale vzhledem ke stavu manželky (7.měsíc) to byl krok nutný.

A prezident Zeman tak dělá to, co považuje za dobré a za nutné. Ať to byl vztah k ukrajinské krizi (chřipka ve srovnání s Islámských státem – a měl pravdu), vztah k ruským exhibicionistkám (undy), kde měl pravdu 3 x a nakonec i ta Čína, kde se dnes natřásá premiér Sobotka, byla připravena Zemanem.

A co je dnes největším problémem? Samozřejmě, nekontrolovatelné přistěhovalectví. A i když, vzhledem k naší životní úrovni, nejsme primárním cílem přistěhovalců, tak nakonec i my můžeme být atraktivní destinací těchto zlatokopů.

Protože, jen blázen se může domnívat, že překonání mořské cesty do Řecka a Balkánské cesty do Německa, vystavuje těm lidem jakýsi průkaz o „obětech války. Ti, co se do Německa dostali, prokázaly dvě věci:

  • Měli dostatek peněz k tomu, aby převaděčům zaplatili. Ale, pokud měli a stále mají k dispozici tyto finanční prostředky, tak si velmi snadno mohou zaplatit i lepší živobytí třeba v Turecku.
  • Měli dostatek odvahy vydat se na riskantní cestu po moři. To ovšem není žádnou zásluhou. Riskovat život svůj své ženy a svých dětí opravdu žádná zásluha není. To je, prostě a jednoduše hazard.

Utopený syrský chlapec Aylan přišel o život proto, že jeho otec chtěl v Německu nové zuby. Místo projevů soustrasti měl být ten gauner na místě zatčen a souzen za smrt svého dítěte, kterou, zcela nepochybně, v honbě za ziskem, způsobil.

Je to pár let, co jedna nešťastná matka, snad samoživitelka, poslala svého malého chlapce na toaletu ve vlaku samotného a on z vlaku vypadl. Byla odsouzená, a asi dostala jen podmínku. Ale odsouzená byla a spravedlnosti bylo učiněno zadost.

Nebo, jiný, snad „Afghánský hrdina“ utíká před policií a kameramanka mu instinktivně nastaví nohu. On, prokazatelný terorista, je najednou „světoznámý“ a ona dostane padáka. Divný to svět.

Divný to svět, kdy dodržování zákonů je považováno za hrubý prohřešek, zatímco jejich porušování ze strany běženců div ne za hrdinský čin. Který ale konají jen a jen ve svém zájmu a zájem jejich vlasti jim je naprosto šumaprdel.

A v tomto prapodivném světě, kde je vše postaveno na hlavu, dobro je trestáno a zlo je glorifikováno je ještě několik politiků, a mezi nimi Miloš Zeman, kteří se nebojí říci pravdu, nebojí říci, koho podporují a nebojí se také vedle něj postavit na tribunu.

Tak má politik vypadat a nikoli jako ty naše EU karikatury politiků.

P.S. A ještě si myslím, že by bylo dobré vycizelovat trochu tu naši Ústavu tak, abychom měli i funkci viceprezidenta, třeba čestnou, aby se nezvyšovaly náklady, a aby tak každý věděl, kdo v případě nenadálého odchodu prezidenta zaujme jeho místo.

Ideálním viceprezidentem Miloše Zemana v příštím volebním období by samozřejmě byl Václav Klaus

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*