130 radioaktivních aut z Japonska bylo zakázáno vyvézt do Ruska

130 radioaktivních aut z Japonska bylo zakázáno vyvézt do Ruska

Více než 130 užitých automobilů z Japonska dostalo loni zákaz dovozu do Ruska. Agentura kontroly spotřebitelů Rospotrebnadzor má stále obavy kvůli kontaminované vodě unikající ze zdemolované fukušimské elektrárny.

Striktní kontroly nákladních lodí budou pokračovat  i v roce 2014, uvedl Rospotrebnadzor na jejich webu.

„ V roce 2013 zakázalo Rusko 165 dodávek kontaminovaného zboží před vstupem do země. Jednalo se většinou o užité automobily a náhradní díly k nim,“ stálo v prohlášení.

Dovoz ryb pocházejících z Japonska a ty které byly uloveny v Pacifiku, jsou také monitorovány, dodala agentura.

Mimořádná pozornost se ubírá k záležitostem na ruském dálném východě, kde se kontrola radiace implementovala ve velkém, včetně potravinového řetězce, uvedl Rospotrebnadzor.

Dodávky japonských ryb do Ruska jsou momentálně ještě povoleny, ale jen pod speciální deklarací, která potvrzuje výskyt radioaktivních částí v mezích bezpečnostní tolerance, zavedené unií Customs Union of Russia, Běloruskem a Kazachstánem.

radioactive’ Japanese cars banned

Fukušimská atomová elektrárna byla zasažena zemětřesením a tsunami  v březnu 2011, které mělo za následek největší světovou nukleární katastrofu od Černobylu.

Únik radiací kontaminované vody byl obrovský problém ohrožující naši populaci  a životní prostředí od samého začátku krize v továrně, která leží pouhých 250 kilometrů od hlavního japonského města Tokia.

Nicméně, provozovatel TEPCO nepřiznal, že kontaminovaná voda unikala z fukušimské elektrárny do oceánu a že nebyli schopni tomu zabránit ani do ledna 2013.

zdroj : rt.com   překlad : svobodnenoviny.eu  

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*