11. září 2001 patnáct let poté…

11. září 2001 patnáct let poté…

Ten den si moc dobře pamatuji. Skoro nikdo z naší party, výstavby mobilních sítí, nebyl v terénu. Seděli jsme u PC a dělali administrativní práci. Ale ne všichni, protože jedna dívka najednou zvolala „do WTC narazilo letadlo“.

Zpočátku to žádný velký rozruch nevyvolalo, protože všichni mysleli, že jde o nehodu nějakého malého sportovního letadla. Pak se ale situace vyjasňovala, padlo slovo atentát a to hlavně, když i do druhé věže WTC narazilo letadlo.

Pracoval tam s námi jeden mladík, založením anarchista, jehož vzdělání bylo něco jako technologie masa, jinými slovy řezník. A ten anarchista, když první věž spadla, začal kolem svého stolu skoro křepčit, když vyrážel obdivně nadšené výkřiky pochval pro ten atentát.

A ten den, tedy 11/9/2011 vznikl podklad pro ty nejbizarnější konspirační teorie. Co se důležitosti týče, má 11.září asi primát, nicméně i o zavraždění JFK a přistání na měsíci je konspiračních teorií dost a dost.

Tak o zavraždění Kennedyho 22.11.1963 jsou ty konspirativní teorie docela oprávněné. Myslet si totiž, že atentát na prezidenta USA spáchá tímto způsobem jen jeden člověk, je dosti odvážné. I když atentát na prezidenta Reagana spáchal jen jeden člověk a málem uspěl.

Naprostá většina konspiračních teorií o pádu newyorských dvojčat zpochybňuje oficiální vysvětlení té události. Ano, jakási konspirace v pozadí těch útoků být mohla, ale nemusela. Nabízí se domněnka, ale je to jen domněnka, že tajné služby USA nechaly ten atentát proběhnout.

A to patrně na přímý pokyn prezidenta Bushe, který potřeboval nějakou záminku k útoku na Afghánistán. Možná netušil rozsah toho plánovaného atentátu a počítal s daleko menšími ztrátami. ALe toto je jen „vycucané z prstu“.

Vždycky se směji, když konspirátoři tvrdí, že pád těch dvojčat způsobil výbuch náloží umístěných ve věžích WTC. Ano jednou se o to pokusil nějaký islámský fanatik, zaparkoval v podzemních garážích WTC dodávku plnou výbušnin a s WTC to moc nehnulo.

Takže to shrnu:

  • Konstrukce věží WTC byla celoocelová, žádný železobeton
  • Ocel začíná ztrácet pevnost již někdy nad 500°C a při 800°C je její pevnost již velmi mizerná a okolo 1000°C již skoro žádná
  • Nikdo neříká, že na tuto teplotu byl prohřátý celý objem věže. Naopak, ve spodních patrech byla asi docela normální teplota
  • Ta letadla narazila do věží někde ve dvou třetinách výšky, ale není příliš podstatné kde přesně. V každém případě nad bodem nárazu bylo dost pater, každé o značné hmotnosti
  • A jakmile se patra v místě nárazu a pod ním prohřála – nesmíme zapomenout, že ta letadla byla natankována na transkontinentální let a vezla s sebou tuny paliva – jedno nebo více pater zkolabovaly.
  • A jakmile došlo díky vysoké teplotě k mechanickému kolapsu patra, tak celá hmotnost všech pater nad ním (nebo nad nimi) „žuchla“ o nějaké tři metry níže a zatížení statické změnily na zatížení dynamické.
  • A tak, jako kostičky domina, padala ta patra jedno za druhém, protože tak obrovské zatížení prostě nedokázaly unést.
  • Výsledkem pak bylo, že zkolabovaly obě věže a pohřbily ve svých útrobách mnoho tisíc lidí

Napsal jsem to, jak mi „zobák narost“, tedy z pohledu technika, který na VŠ přičichl k mechanice, statice, pružnosti a pevnosti a ještě na průmyslovce k charakteristikám oceli jako stavebního materiálu a každá fundovaná připomínka je vítána.

Napsal jsem to, jak mi „zobák narost“, tedy z pohledu technika, který na VŠ přičichl k mechanice, statice, pružnosti a pevnosti a ještě na průmyslovce k charakteristikám oceli jako stavebního materiálu a každá fundovaná připomínka je vítána.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*