105 zásahů v Sýrii? Nepravděpodobné, tvrdí Rusko a ukazuje úlomky raket sestřelených při americkém útoku

105 zásahů v Sýrii? Nepravděpodobné, tvrdí Rusko a ukazuje úlomky raket sestřelených při americkém útoku

Ruské ministerstvo obrany ukázalo fragmenty raket, které byly vypáleny při dubnovém americkém úderu v Sýrii. Pozůstatky vyvracejí tvrzení, že většina ze 105 raket zasáhla své cíle.   

Ruské ministerstvo uspořádalo mediální instruktáž, aby představilo svou analýzu raketového útoku na tři místa v Sýrii, které provedly Spojené státy, Velká Británie a Francie dne 13. dubna. Bylo zde řečeno, že důkazy na místě, včetně raketových fragmentů, díry způsobené hlavicemi a poškození cílů, mohou pozitivně potvrdit pouze 25 úspěšných zásahů, což vyvolává pochybnosti o tvrzení USA, že 105 raket zasáhlo své cíle.

Údajné fragmenty raket, které odpálila Amerikou vedená koalice 13. a 14. dubna a byly sestřely syrskými ozbrojenými silami, jak ukázalo ruské ministerstvo obrany Foto: Igor Ermachenkov / Sputnik

Mnoho raket bylo sestřeleno syrskou vzdušnou obranou, uvedlo ministerstvo a dodalo, že některé z méně poškozených fragmentů budou studovat vojenští inženýři, kteří pracují na vylepšení svých protiletadlových systémů. Novinářům byla také ukázána sbírka fragmentů s anotací k jejich identifikaci, které byly shromážděny v Sýrii po jejich sestřelení.Prvotní cíl nočního útoku bylo výzkumné středisko severovýchodně od Damašku, o kterém západní národy tvrdily, že bylo zásadní součástí údajného chemického průmyslu Sýrie. Středisko bylo zasaženo 76 raketami, podle zprávy Pentagonu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že může potvrdit pouze 13 zásahů a pokud by někdo věřil západním zprávám, relativně malá plocha by měla být zasažena osmi tunami výbušnin vojenské kvality. Škoda, která byla způsobena, je daleko menší, než by člověk očekával od takového bombardování, zdůraznil náčelník hlavního operačního velení generálního štábu ruských ozbrojených sil generálplukovník Sergej Rudskoj.

Poškozené výzkumné středisko poblíž Damašku Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

Předpokládá se, že ze zbývajících 63 raket bylo 46 zachyceno syrskou vzdušnou obranou, uvádí se ve zprávě. Tento počet je založen na datech shromážděných ze zbrojních systémů a fragmentů shromážděných v pěti oblastech, kde došlo k zachycení. Rudskoj dodal, že se zdá, že některé z raket nedosáhly svého cíle kvůli technické poruše, nikoli kvůli zachycení, což představuje hrozbu pro blízké obytné oblasti. Dva projektily, z moře odpálená raketa Tomahawk a raketa odpálená ze vzduchu, které nebyla ministerstvem specifikována, byly nalezeny relativně v nepoškozeném stavu a transportovány do Ruska pro další studium.

Hlavice raketové řízené střely Tomahawk Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace
Údajné raketové fragmenty, které odpálila Amerikou vedená koalice 13. a 14. dubna a byly sestřeleny syrskými ozbrojenými silami Foto: Igor Ermachenkov / Sputnik

Rudskoj uvedl, že výsledky útoku na dvě další místa – vojenské depa umístěné poblíž města Homs – byly podobné. Bylo hlášeno, že jedno bylo zasaženo 22 raketami, z nichž mohlo Rusko potvrdit pouze sedm, přičemž většina škod byla způsobena pomocným budovám, než cílovému depu. Druhé bylo zaměřeno sedmi a zasaženo dvěma raketami, uvádí se ve zprávě. Syrská vzdušná obrana zachytila 20 raket v oblasti, uvedl generálplukovník a dodal, že většina vyspělých zbraní odpálených koalicí ad hoc byla sestřelena starou sovětskou protivzdušnou obranou, která byla navržena před čtyřmi desetiletími.

Ministerstvo obrany Ruské federace
Poškozené místo u Homsu Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

Ruská armáda opakovaně uvedla, že je zmatená, proč by se USA a jejich spojenci zaměřili na lokalitu v blízkosti Damašku, o které údajně věří, že je plná chemických zbraní. Pokud by to byla pravda, uvolnění toxinu z poškozené budovy by mohlo znamenat ohrožení desítek tisíc civilních životů, upozornil Rudskoj.

Ministerstvo také ukázalo některé zbraně, které odevzdaly militantní skupiny v rámci evakuačních dohod s vládou. Poslední přírůstek rostoucího arzenálu bylo 28 tanků a 23 taktických raket SCUD, uvedl Ruskoj. Militanti také odevzdali západní zbraně, včetně protiraketových střel TOW, dodal.

Tanky odevzdané syrskými militanty. © Ministerstvo obrany Ruské federace

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “105 zásahů v Sýrii? Nepravděpodobné, tvrdí Rusko a ukazuje úlomky raket sestřelených při americkém útoku

 • Cenzurovana media ve svete zatajuji vysledek vysetrovani chemickeho utoku v Dume. Zadny nebyl, filmova dokumentace natocena Bilymi prilbami, financovanymi USA nebyl dokument, ale zahrany a inscenovany podvrh.
  Mimoto na verejnem briefingu vysetrovaci komise ‚chemickeho utoku‘ v Dume nebyli zamerne pritomni zastupci USA, Nemecka, Francie a GB, ani a ostani lokajove USA. Protoze vysledek potvrzuje, ze lhali, bojkotuji pravdu.
  Dusledkem je, ze
  trestny utok 100 tomahawku na Syrii za tento fingovany chemicky utok je tedy valecnym zlocinem nejenom na zaklade mezinarodnich smluv a bez svoleni OSN, nybrz i na zaklade rozhodnuti Trumpa, ktery je valecnym zlocincem!!!
  Afera Skripal neni stale ukoncena, Rodcenko se od dopingu Rusu distancoval.
  Zumpa lhani zapadu, ktera ma demonizovat Rusko se vyleva ven, zlocinci politici na zapade i media delaji ovsem ako by se nic nestalo a mlci! Kde je to kani se za protiruskou hysterii na zaklade lzivych obvineni???
  Vidime zde potvrzeni lzi zapadu, oblbovani verejnosti a vykonstruovanou hysterii zapadu proti Rusku.
  Zalezi jenom na svetove verejnosti, jestli tuhle bandu gangsteru a lokaju USA co nam vladnou vyzene z medii a z vlad lokajskych zemi!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*