100.000 Italů podepsalo petici na referendum k opuštění eurozóny

100.000 Italů podepsalo petici na referendum k opuštění eurozóny

Italské hnutí Five Star Movement (M5S) shromáždilo více než 100.000 podpisů na zákon, který by umožňoval referendum o vystoupení z eurozóny.

Šéf strany M5S Carlo Sibilia uvedl, že očekává, že se referendum bude konat na začátku příštího roku. Přestože petice již překonala požadované množství podpisů potřebných k této iniciativě, Sibila uvedl, že doufá, že do začátku května nasbírá dalších 50.000 podpisů, aby zdůraznil tento problém.

700-86933© Bryan ReinhartRolled European Currency

„Kdo chce zůstat v eurozóně? To je hlavní otázka,“ řekl Sibila. „Ale my nechceme jen tak z eurozóny odejít- chceme program a diskuzi, a pak ať se občané rozhodnou. Je to opravdu nutné, dne jde situace v Itálii od desíti k pěti, co se týče pracovních míst a ekonomiky.“

Italská ústava, nicméně, nedovoluje zrušení mezinárodních dohod na základě referenda.

Podle Sibila, po zavedení eura dramaticky vzrostl italský dluh. Poznamenal také, že míra nezaměstnanosti se v Itálii pohybuje kolem 12,7 procenta, což je šestá nejvyšší míra nezaměstnanosti v EU.

Nemůžeme mít svou vlastní fiskální politiku, ale bez eura by to v Itálii bylo možné,“ uvedl Sibila.

Hnutí Five Star Movement, vzniklo v roce 2009 a založil jej komediant a aktivista Beppe Grillo, který skončil ve volbách 2014 do Evropského parlamentu na druhém místě s 21 procenty hlasů.

Sibila zdůraznil, že M5S se nesnaží opustit Evropskou unii, ale chce pouze opustit měnovou unii.

„Italští občané musí mít právo se rozhodnout, zda chtějí zůstat uvnitř nebo vně měnové unie,“ uvedl Sibila. „Nesoudíme Evropskou unii, soudíme pouze měnovou unii.“

Itálie se připojila k eurozóně v roce 1999, a měna byla do oběhu zavedena o tři roky později.

 

RT/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*